Siyonist Rejim BÜYÜK DÖNÜŞ Karşısında ACİZ Kaldı

İsrail’in kuzeyindeki En-Nasıra kentinde Uluslararası Danışmanlık Merkezi Direktörü Vedi Ebu Nassar yaptığı açıklamada, İsrail’in yürüyüşleri durdurmak için silah, tehdit ve taammüden öldürme gibi bir takım şiddet yöntemleri kullandığına dikkati çekti.

Ebu Nassar, “İsrail, Gazze’ye araç lastiği sokulmasını engellemek, sınıra göstericileri taşıyan firmaları tehdit etmek gibi çeşitli yollara başvurdu. Havuç ve sopa yöntemini kullanmaya çalışan İsrail, yürüyüşleri durdurmak için Gazze halkına kendince bir takım kolaylıklar sağlamaya çalışıyor. Gazze sahilinde 6 mile çektiği avlanma menzilini, yeniden 9 mile çıkardı. Uluslararası ve bölgesel taraflar aracılığıyla, yürüyüşler sona ererse, insani projelere destek verilmesine imkan tanınacağı yönünde mesajlar gönderdi.” dedi.

Göstericilere ateş açılması kararı, İsrail ordusu ve emniyet birimleri arasında alınsa da yönetimin tüm bu ihlallerden sorumlu olduğunu vurgulayan Ebu Nassar, şöyle devam etti:

“Ellerinde silah olmayan barışçıl ve savunmasız göstericilere ateş açılamaz. İsrail, tazyikli su ya da göz yaşartıcı gaz kullanarak göstericileri dağıtabilirdi ancak Filistin halkını korkutmak ve yeniden yürüyüş düzenlemelerini engellemek için orantısız güç kullanıyor. Sivillere yönelik aşırı güç kullanmak, düşündüğünün aksine İsrail’in aleyhine işliyor. Ölüm sahneleri görmek, Filistin halkının intikam duygularını kabartıyor ve gösterilere daha fazla katılım gösteriyor.”