Image default

İSRAİL, Bedel Ödemeden DİRENİŞ’in Elindeki Esirleri Göremez

Filistin gazetesine demeç veren Hamas lideri El-Hayye, Netahyahu’ya seslenerek, “El-Kassam Tugayları’nın elindeki askerlerini görmek istiyorsan öncelikle senin gereken bedeli ödemen gerekir” dedi.

Siyonist Başbakan Netanyahu, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’ten Gazze’de tutulan esir İsraillilerin esaret hallerinin son bulması için Hamas hareketine baskı yapmasını istemişti.

Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, BM Genel Kurulu çalışmaları için New York’ta bulunan Netanyahu’nun görüştüğü BM Genel Sekreteri Guterres’e, Hamas’ın Hadar Goldin’i kaçırdığı savaşta İsrail ile Hamas arasında varılan ateşkes anlaşmasında BM’nin arabulucu olması nedeniyle BM’nin bu konuda bu konuda girişimlerde bulunması gerektiğini aktardığı ifade edildi.

Netanyahu’nun bu konudaki açıklamalarına değinen El-Hayye, “Netanyahu kurnaz tilki gibi davranıyor. Bu konuda bir çaba ortaya koymazken uluslararası platformlarda askerlerinin salıverilmesini istiyor. Keşke Arap liderler de Netanyahu’nun askerleri için gösterdiği hassasiyeti gösterip işgal rejimindeki askerlerinin özgürlüğünü isteselerdi” dedi.

Diğer taraftan Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas’ı Gazze’ye yönelik yeni adımlar atmaması konusunda uyaran El-Hayye, bu konuda Abbas’ın sorumluluk alması gerektiğini, böyle bir adım atarsa hareket ve halk olarak halkın hakkını, direniş ve kazanımlarını korumak, doğal misillemede bulunmak için ellerinin açık olacağını ifade etti.

Abbas’a karşı ne tür bir misillemede bulunacaklarını belirtmeyen El-Hayye, “Henüz ortada olmayan bir şey için cevap vermek doğru olmaz. Ancak böyle bir şey olursa bu konuda kesin bir karşılığımız olacaktır” ifadesini kullandı.

Büyük Dönüş Yürüyüşleri ve verilen bedellere de değinen El-Hayye, “Acıya, verdiğimiz şehit ve yaralılara rağmen hedeflerimizi gerçekleştireceğimize yakinen inanıyoruz. Ancak vatanın yok olması, pusulanın şaşırmasıyla yaşanacak acı şu anda aldığımız yaralardan daha ağır olacaktır” hatırlatmasında bulundu.