İsrail Basını: Hamas Yeni Saldırı Teknikleri Peşinde

İsrail basını, abluka altındaki Gazze Şeridi sahili yakınlarında meydana gelen sandal hadisesinin, Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas), İsrail Başbakan Binyamin Netanyahu’yu şaşırtmak için yeni saldırı yöntemleri aramaya devam ettiğini bir kez daha ortaya çıkardığı değerlendirmesinde bulundu.

İsrail’in Kanal 12 televizyonunda konuya ilişkin yayınlanan haberde, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’na bağlı Deniz Kuvvetleri biriminin, askeri ve teknik kabiliyetlerini geliştirmeye çalıştığı belirtilerek, İsrail askeri istihbarat örgütünün de, Hamas’ın Gazze Şeridi’nde kurduğu ve geliştirdiği deniz sistemini yakından izlediğine dikkat çekildi.

Ayrıca söz konusu haberde, Filistin direniş hareketi Hamas’ın, İsrail’e ait sahil şeridinde bulunan askeri noktaları veya savaş gemilerini hedef almak amacıyla Deniz Kuvvetleri birimine çok sayıda asker aldığı ve bunları yetiştirmek için muazzam bir kaynak ayırdığı ifade edildi.

Diğer taraftan geçtiğimiz aylarda Hamas’ın silahlı gücünün ne boyutta olduğuna dair değerlendirmelerde bulunan, ismini vermeyen İsrailli üst düzey komutan, Kassam Tugayları’nın 2014 yılındaki savaştan bu yana gücünü tazelediğini, hareketin çok sayıda roket, güdümlü füze ve drone’a sahip olduğunu kaydetmişti. İşgalci İsrail ordusunda görev yapan komutan ayrıca, Hamas’ın dikkat çekici şekilde deniz kuvvetleri gücünü arttırdığını vurguladı.

Keza işgal rejimindeki gazeteler, Hamas’ın, önümüzdeki dönemde çıkabilecek muhtemel bir savaşta İsrail ordusuna bağlı deniz güçleriyle çatışmaya hazırlandığını iddia etmişti.

İşgal rejiminde İngilizce olarak yayınlanan The Jerusalem Post gazetesi işgal rejiminin deniz güçlerindeki askeri bir kaynağa dayanarak verdiği haberde, Hamas savaşçılarının olası bir savaşta deniz güçlerine saldırmak, onlara kayıp verdirmek ve bu şekilde zafer kazandığını göstermek için ciddi hazırlık yaptığını yazmıştı.