İSRAİLLİ Bakan ve YAHUDİLER Mescidi Aksa’ya Baskın Yaptı

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre onlarca Yahudi yerleşimci Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlerken işgal güçleri de aldığı güvenlik önlemleriyle Mescid-i Aksa’yı adeta askeri karargaha dönüştürdü.

İşgal güçlerinin baskın boyunca Yahudi yerleşimcilere Mescid-i Aksa’nın avlusunda eşlik ettiği bildirildi.

İşgal hükümeti başkanı Binyamin Netanyahu, iki buçuk yıl aradan sonra işgal rejimi parlamentosu Knesset üyelerinin Mescid-i Aksa’ya girmelerine izin vermişti. Ariel, kararın ardından Mescid-i Aksa’ya giren ilk İsrailli bakan oldu.

Mescid-i Aksa’yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekan bakımından ikiye bölme planları yapan işgal yönetimi, oldubitti yaparak bu planlarını hayata geçirebileceği zemini hazırlamaları için Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor.

İşgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa’ya giren Yahudi yerleşimciler, bir süre avluda dolaştıktan sonra Es-Silsile Kapısı’ndan çıkıyor.

İşgal polisi Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesine öğleden önce ve sonra olmak üzere iki ayrı zaman diliminde izin verirken, Yahudi yerleşimciler baskınlar için daha çok cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.