İsrail Askerleri Zırhlı Birlik Görevlerinden Korkuyor

İsrail’in 2006 yılında Lübnan’a düzenlediği saldırı ardında Vadi El-Hacir’de İsrail tanklarına bir mezar bıraktı. Bu Merkava tankları İsrail askerinin kâbusu haline geldi ve onların zırhlı birimlere katılmaktan kaçınmasına neden oldu.

Merkava tankları bütün savaşlarda İsrail askerlerinin muhtemel mezarıdır

İsrail askerleri Merkava tanklarını kullanmak istemiyorlar. Çünkü bu tankları gelecekte yaşanacak muhtemel bir savaşta mezarları olarak görüyorlar.

Konuyla ilgili olarak Maariv Gazetesi, İsrail Ordusundaki sorunlardan birinin zırhlı birimlere asker alımı olduğuna ve bu birimlerde dünyadaki en iyi tanklardan olan Merkava tanklarının bulunduğuna değinerek şunları yazdı: “Ordu kuvvetleri bu tanklar için asker alımı konusunda başarılı olamadı.”

Bu gazetenin ifadesine göre, bahsedilen tanklar, uçaklar ve donanma gemilerinin yanında İsrail’in caydırıcı kuvvetlerini oluşturan araçlardan biri sayılıyor.

Zırhlı kuvvetlere zorla asker alımı ve Merkava tanklarının kullanılması

Maariv Gazetesinde yer alan yazının devamında şu ifadeler yer alıyor: “2016 yılı kasım ayında 86 askerin zırhlı birimlerde çalışmaya itiraz etmesi, onların önce hapse atılmasına ve daha sonra da zorla bu birimlere katılmalarına neden oldu.”

Gazete konun açıklamasında şunları yazdı: “Kara, deniz ve hava kuvvetleri de karşılıklı çatışmalardaki kuvvetlerinin arttırılmasını istemektedir. Oysa ki henüz zırhlı birimlerin kuvvetlerini tamamlama konusunda sorunları bulunmaktadır ve asker yetersizliği ile karşı karşıyadır.”

Ordu, zırhlı birimlerin reklamını yapıyor

Gazetede yer alan bilgilere göre, ordu şu an zırhlı birimlerde hizmette bulunmanın ayrıcalıklarını vurgulamaya çalışıyor ve konuyu, bu birimlerde kader belirleyici bir savaş için bulunulacağı ve böylesi bir savaş olana kadar bu birimdeki kuvvetlerin hazırlık seviyesinin olağanüstü düzeyde olacağı şeklinde açıklıyor.

Maariv son olarak, “İsrail Ordusu askerlerin gönlünü kazanmak için uygun bir yol bulmalıdır” diye yazdı.