İsrail Askerleri, Ölümcül Noktalara Ateş Açıyor

Filistin İnsan Hakları Merkezi, siyonist işgal askerlerinin kasıtlı olarak Filistinlilerin bedenlerinde öldürücü noktaları hedef alan saldırılar gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Filistin İnsan Hakları Merkezi, Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün 66. hafta eylemlerinde meydana gelen olayların ardından yaptığı açıklamada işgal güçlerinin göstericilere özellikle eziyet ettiklerini ve bedenlerinde öldürücü yerleri hedef alan saldırılar gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Merkez yaptığı açıklamada son gösterilerde yaralı sayısında nispeten azalma olmakla birlikte yaralılardan dört çocuğun durumunun oldukça ağır ve tehlikeli olduğuna dikkat çekti. Bu çocukların durumlarının ağır olmasının da askerlerin bedenlerinde özellikle öldürücü yerleri hedef almalarından kaynaklandığını vurguladı.

Açıklamada dünkü olaylarda toplamda 74 kişinin yaralandığı, bunlardan 23 kişinin çocuk, 2 kişinin bayan olduğu, bayanlardan birinin gazeteci olduğu, ayrıca bir de bay gazetecinin yaralandığı, iki de sağlık görevlisinin yaralandığı dile getirildi.

Merkez’in açıklamasında gösterilerin tamamen barışçıl nitelikli olduğu, göstericiler tarafından, silahlı saldırıda bulunan veya gaz bombaları atan işgalci askerlerin hayatlarını tehdit eden bir girişimde bulunulmadığı belirtildi.

Açıklamaya göre gösterilerin başladığı 30 Temmuz 2018 tarihinden bugüne şehit edilenlerin sayısı 207’ye yaralananların sayısı ise 13127’ye ulaştı. Şehitlerin 44’ü çocuk, 2’si kadın, 9’u engelli, 4’ü sağlık görevlisi, 2’si basın mensubu. Yaralılar arasında da 2658 çocuk, 401 kadın, 216 sağlık görevlisi, 204 basın mensubu var.