İSRAİL Askerlerine SOSYAL Medya Kısıtlaması

İsrail Hayom gazetesi salı günkü sayısında Siyonist Rejim ordusunun yeni kararlar alarak  askerlerin Facebook ve Twitter kullanımında sınırlamaya tabi tutulacakları haberini yayınladı.

Gazete haberinde şu ifadelere yer verdi: Ordu hızla birtakım kararlar aldı ve hizmet süresi boyunca askerlerin sosyal medya kullanımına sınırlama getirileceğini duyurdu.

İsrail Hayom haberin devamında şöyle yazdı: Ordunun aldığı yeni kararlar arasında şunlar da gündeme getirildi; askerlerin, siyasî konular ve siyasî isimler ile ilgili ve ordunun konumuna zarar getirecek veya güvenlik ile ilgili önemli bilgileri içeren sosyal medya paylaşımlarında bulunmaları da yasaklanmıştır.

Siyonist gazete, İsrail ordusunun ilk kez kendi askerine sosyal medya konusunda birtakım sınırlamalar getirdiği detayına da değindi.

Gazetenin haberine göre, söz konusu kuralları ihlal eden askerler için bazı cezalar da gündemde. Hatta askerî mahkemede yargılanmaları dahi muhtemel.

Kısa bir süre önce Siyonist Kanal 2 televizyonu da şu haberi yayınlamıştı: HAMAS, İsrail askerlerini kandırma ve onlara casusluk yaptırma peşinde. HAMAS, Facebook ve WhatsApp üzerinden İsrail askerleri ile bağlantı kurmaya çalışıyor.

İsrail televizyonu haberinde şu ifadelere yer verdi: Ordu, güvenlik güçleri ile işbirliği yaparak “Kırık Kalp” adını verdiği operasyonla mezkûr girişimi incelemeye aldı.

Habere göre operasyon, yıl başından itibaren ordu yetkilileri ve askerlerin Facebook hesaplarına gönderilen şüpheli mesajlar ile ilgili onlarca şikayet sonrası başlatıldı.

Kanal ayrıca İsrail ordu sözcüsünden şunları da nakletti: Hamas’ın faal unsurları; askerleri ve ordu yetkililerini ikna etmeye çalışarak telefonlarındaki uygulamalar aracılığıyla mevcut bilgileri alabilmek için çalışıyorlardı.