İSRAİL, ARABİSTAN’da Üst Kuruyor – İhanette Son Nokta!

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın Suudi Arabistan yönetiminin başına geçmesinden sonra, işgal yönetimi İsrail ile ilişkiler hızla gelişiyor.

BAE merkezli Al-Khaleej sitesine göre Üst düzey Arap kaynaklar, işgalci İsrail ile Suudi Arabistan arasındaki ikili ilişkilerin gelişimini ve derinliğini doğrulayan yeni bir adımdan bahsetti.

İsrail İle Arap Rejimleri Arasında Yeni Açılımlar

Al-Khaleej Online haber sitesi, Arap kaynaklardan edindiği bilgilere göre; Riyad ile Tel Aviv arasında sürdürülen gizli temaslar ve istişare toplantıları sonucu İsrail’in, S. Arabistan’da askeri hava üssü kurulması için mutabakata varıldığı, bu mutabakatın Suudi Arabistan’a destek veren Arap ülkeleri ile ırkçı rejim İsrail arasında yeni ufuklar açacağı ileri sürüldü.

Arap kaynakları, askeri üs kurulması için İsrail’e tahsis edilen yerin Prens Sultan bin Abdül Aziz Bölgesel Havalimanı’nın yakınında, Tabuk şehrine yaklaşık iki kilometre mesafede olduğunu doğruladı. Tabuk havaalanı, Riyad’ın 1100 km kuzeydoğusunda ve İşgalci İsrail’in Kızıldeniz’deki Eilat bölgesine yaklaşık 200 km uzaklıkta.

Öte yandan kaynaklar, tepkilerden çekinen Suudi Arabistan yönetiminin, topraklarında işgal devleti İsrail’e üs kurma anlaşmasını açıklamayacağını, kurulacak askeri hava üssünün ABD ile varılan bir anlaşmanın parçası olarak yansıtacağını öne sürüyor.

Bilindiği gibi terör rejimi İsrail’in siyonist çıkarlarını temin edici olduğu bildirilen Yüzyılın Anlaşması’nda da, Suudi Arabistan, Bahreyn ve BAE gibi rejimler, Filistin halkının haklarını tamamen ortadan kaldıracak bu girişimde terör rejimi ile işbirliği yapmaktadırlar.

İran Korkusu, Arabistan-İsrail Dostluğunu Pekiştiriyor

İddiaya göre Suudiler, İran tehlikesine karşı İsrail’in askeri gücünden faydalanmak için böyle bir adım atıyor.

İran’a karşı olan ve bu konuda Amerika ve siyonistlerle ortak hareket eden Suud Prensi bin Selman’ın Tahran’ın olası bir saldırısına karşı Siyonist İsrail’e üs izni verdiği belirtiliyor.

Arap Dünyasında Bir İlk Olacak

Gelişmiş askeri ürünleri büyük anlaşmalar karşılığında İsrail’den satın alan Suudi için İsrail’in vazgeçilmez bir askeri pazar olduğunu belirten gazete, İsrail’in Arap ve Müslüman bir ülkenin derinliklerine girebildiği kadar girmeye çalıştığını da aktardı.

İmzalanan mutabakatın hayata geçirilmesi durumunda da tarihte ilk defa İsrail’in, bir Arap ülkesinde bir askeri varlığı olacağı aktarılıyor.

Bu gelişmenin Suudi Arabistan ile stratejik ittifaklara sahip diğer ülkelerin de İsrail ile normalleşme yolunda sıraya girmesine neden olabileceği, gazetenin dikkat çektiği bir diğer nokta.