İsrail, Arabistan’da Prens Selman’ın Tahta Çıkışını Bekliyor

İsrail kaynakları, Siyonist Rejimin Muhammed bin Selman’ın kral olur olmaz ilişkilerin normalleşmesini bildirmesini beklediklerini duyurdu.

2020 yılında Abraham anlaşmasının imzalandığından beri; İsrail, BAE, Bahreyn ve Fas ile diplomatik ve ticari ilişkiler kurmuş ve istihbarat ilişkilerini de başlatmaya çalışmıştır.  Bu ilişkiler alenileştirilmiş, gizli kalan İsrail-Suudi ilişkileri ise Donald Trump’ın teşvikleri ve baskılarına rağmen sonuç vermemiştir.

Bu arada Suudi Arabistan Bin Selman liderliğinde Siyonist Rejim ile güvenlik işbirliklerine devam etmiş ve bu süreci hızlandırmış, daha fazla silah alımlarına yönelmiştir.

Suudi Arabistan, son dört yılda Siyonist rejimle kapsamlı ilişkiler kurdu. Bunlar arasında ikinci derece yetkililer arasındaki gayri resmi görüşmeler, Yossi Cohen’in Riyad’a gizli gezisine ilişkin haberler veya Muhammed bin Salman ile Netanyahu arasında üçüncü bir ülkede görüşme de yer alıyor.

Uzmanlara ve gözlemcilere göre; “Muhammed bin Salman”, Bahreyn ve BAE liderleri gibi Filistinlilerin ve Müslümanların haklarını göz ardı ederek Siyonist rejimle ne pahasına olursa olsun uzlaşmaya çalışıyor.