İSRAİLLİ Analist: ARABİSTAN’daki Görev Değişikliği Olumsuz!

Siyonist analist Movaf Fardi İsrail Televizyonu Kan’a şu açıklamada bulundu: Tuğgeneral Ahmed El Asiri’nin Suudi Arabistan Genel İstihbarat Başkan Yardımcılığından uzaklaştırılması İsrail için oldukça tatsız bir haberdi.

Fardi şahsi Twiter hesabından da şunları yazdı: Bazıları buradaki önemli bir ortağını bir gecede kaybetti.

Fardi, Arabistan’ın Cemal Kaşıkçı suikastı ile ilgili açıklamasının Trump’a Riyad ile ilişkileri ve karşılıklı çıkarları devam ettirmek için bir fırsat sunduğunu vurguladı.

Siyonist analist tweetinde, İsrail’in endişesinin nedeni olarak, El Asiri’nin İsrail ile Arabistan arasında istihbarat işbirliğindeki rolünü gösterdi. Bilindiği gibi İsrailli sorumlular  bu istihbarat ilişkisine defalarca değindiler, bunlardan biri de İsrail Başbakanının özel bir ülke adı vermeksizin söylediği şu sözlerdi:

İsrail’in birçok Arap ve İslam ülkesiyle istihbarat işbirliği artıyor. 

Tuğgeneral El Asiri 2015 yılında Yemen’e karşı başlatılan savaş için kurulan Suudi koalisyonunun resmi sözcüsü olarak seçildiğinde kamuoyu tarafından tanındı.

Ancak kısa bir süre sonra Arabistan İstihbarat birimine atandı ve geçtiğimiz bahar ayında da bu birimin başkan yardımcılığına terfi etti. El Asiri’nin görevden alınma kararı ise BM’nin Kaşıkçı suikastı hakkındaki baskıları sonucu alındı.