İSRAİL ve ARABİSTAN Genelkurmay Başkanları ABD’de Görüştü

Siyonist İsrail medyasına göre, İran’a karşı ortak mücadelenin konuşulduğu görüşmelerde, Suriye meselesinin de ele alındığı belirtildi.

Siyonist Maariv gazetesi de, Siyonist Genelkurmay Başkanı’nın Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Feyyad Er-Ruveyli ile gerçekleştirdiği özel görüşmede, İran’la ortak mücadele yöntemlerini konuştuklarını yazdı.

Siyonist rejim genelkurmay başkanı Eizenkot’un Er-Ruveyli dışında pek çok başka Arap ülke lideriyle de aynı konular çerçevesinde bir dizi temaslarda bulunduğunu belirten kaynak, bu ülkelerin ismini vermedi.

Eizenkot ve Er-Ruveyli arasındaki buluşma kamuoyuna bildirilen ilk resmi görüşmeleri oldu.

Eizenkot daha önce (geçtiğimiz Kasım) Suudi sermayeli Elaph internet gazetesine demeç vermiş ve Tel Aviv’in Tahran karşısında Riyad ile birlikte istihbarat paylaşımına hazır olduğunu söylemişti. Eizenkot “Suudi Arabistan ve diğer ılımlı Arap ülkeleriyle İran karşısında istihbarat paylaşımına hazırız. Bizimle Suudi Arabistan arasında pek çok ortak çıkar mevcut” şeklinde konuşmuştu.

Öte yandan Suudi veliaht prensi Muhammed b. Selman da Nisan ayında TIME dergisine verdiği bir röportajda “İki rejimin ortak bir düşmanları (İran) olduğunu ve Filistin meselesi çözülür çözülmez ilişkilerini normal hale getirebileceklerini” söylemişti.

Siyonist rejim Başbakanı Benyamin Netanyahu iki gün önce Knesset’te yaptığı konuşmada, İsrail ve Arap ülkelerinin her zamankinden daha fazla birbirine yakınlaştığını söylemişti.

Netanyahu, “İran tehdidi”nin Siyonist rejimi, Arap ülkelerine yakınlaştırdığını ileri sürmüştü.

Son dönemde Suudi rejimi ve Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere bölgedeki bazı Arap rejimleri İsrail ile ilişkilerini normalleştirme süreci kapsamında karşılıklı olarak birçok görüşme gerçekleştirdi.