İSRAİLLİ Analistten Kuzey-Güney CEPHESİ Yorumu

Siyonist analist Tal Reef Ram, Maariv gazetesindeki makalesinde şunları yazdı: İsrail sınır bölgelerinin Suriye ordusu tarafından bombardımana tutulması kuzey sınırlarında durumun kötüleşmesine yol açtı ve İsrail hükümeti ve ordusunu Gazze’de HAMAS ile savaşmaktan çekinmeye ikna etti.

İki ay önce Suriye sınırlarındaki İran güçlerinin saldırıya uğramasının ve Kuzey cephesinin karmaşık güvenlik durumunun ortadan kaldırılmasının ardından, Şam’ın uluslararası havalimanının İsrail tarafından vurulması, İsrail’in kuzeyinde huzur ortamının olmayacağı kısa mesajını içermektedir.

İsrail’in söz konusu saldırıyı üstlenmemiş olmasına rağmen hiç kimseye gizli olmayan bir gerçek var ki İsrail hava kuvvetleri iki aydan beri Suriye semalarında operasyon yapmaktaydı.

Bu, vahim durumun sadece bir kısmıdır, saldırılar gelecek günlerde artış gösterecek. Suriye’deki iç savaş İsrail’e daha da yaklaşacaktır. İsrail ordusu ise bölgedeki gelişmelere odaklanacak. Zira Suriye güçleri, İsrail sınırlarına oldukça yakın olan Suriye’nin güneyinde nihai savaş için hazırlanıyor. İsrail ordu raporlarına göre, Suriye Golan tepelerindeki sınır bölgelerine özel bir ilgi duyuyor.

İsrail güvenlik kurumları mezkûr güçlerin görünüşte Suriye ordusuna bağlı olmasından endişe duyuyor. İsrail istihbarat birimleri, olası saldırılar ve bunların İsrail ordusu üzerindeki etkilerini tespit edebilmek ve yapılan değerlendirmelerin sonuçlarından diplomatik alanda faydalanabilmek için son zamanlarda yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor.

Gerilimin artacağını, hatta son saldırıdan da önce de tespit etmek mümkündü. Hafta başında İsrail Hava Kuvvetleri, zorunlu olmadıkça hiçbir operasyonda bulunmama ve patroit sisteminin de Suriye İHA’larını etkisiz hale getirmek için 10-15 km mesafedeki İsrail sınırlarında faaliyet göstermesi kararını aldı.

Aynı şekilde düşman uçaklarının bölgeye girişi durumunda amacına ulaşmasının önüne geçmek için hedef alınması da kararlaştırıldı.

Tüm bunlar sınırlardaki savaştan ileri gelmekte ve ilerleyen günlerde gerginliğin artış göstermesi ihtimalini artırmaktadır. Bu durum Başbakan Netanyahu için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bundan dolayı da Savaş Bakanı ve Genelkurmay Başkanı şuan itibariyle güneyde HAMAS ile karşılaşmayı doğru bulmuyor.