İsrail: Amos 17 Uydusu İran’a Özel…

Siyonist Debka haber sitesi, Amos 17’nin İran’a yönelik casusluk yapmakla görevli ana uydulardan biri olduğunu açıkladı.

Siyonist haber sitesi Debka, İsrail tarafından uzaya fırlatılan Amos 17 casusluk uydusunun en önemli fırlatılma amaçlarından birinin iran askeri üstlerinden bilgi toplamak olduğunu duyurdu.

İsrail dış istihbarat servisi Mossad ile yakın ilişkileri olan siyonist haber sitesi Debka İsrail’in yeni casusluk uydusu Amos’un fırlatılma sebebini şu şekilde açıkladı: “Amos17 uydusu İsrail istihbaratı için fırlatıldı. Böylelikle İran’ın faaliyetlerini gözetim altında tutarak önemli üslerinden haber toplayabilmeyi umuyor.”

Bu uydunun fırlatılması İran’ın nükleer anlaşma taahhütlerini azaltma adımından sadece 3 ay sonra gerçekleştirildi.

Amos 17 ABD’nin Florida eyaletinden Falcon 9 füzesi kullanılarak fırlatıldı ve Afrika kıtası üzerinde dünyanın yörüngesine başarıyla yerleşti.

Yeni uydu Amerika’nın nükleer anlaşmayı iptal etmesi üzerine İran’ın nükleer anlaşmadaki taahütlerini azaltmaya başlamasından ve uranyum rezervlerini zenginleştirmesinden 3 ay sonra fırlatıldı. Bu yeni uydu İran’dan gerekli bilgileri toplayabilmek için uzaya fırlatıldı. Öyle ki İsrail makamları son 3 yılda operasyonel casusluk uydusunun olmayışından dolayı bilgi toplamak için geçici ekipman kullanıyorlardı.