İsrail Amerikan Konseyi: Filistin Bizim İçin Mükemmel Bir Yer Değil

IAC olarak bilinen İsrail – Amerikan Konseyi başkanı Adam Milstein ABD’de yaşayan Yahudilerin kendilerini daha fazla İsrailli hissetmeleri için ülke çapında yapılan çalışmaları anlattı.

Washinton’daki yıllık IAC toplantısı öncesinde bir mülakat veren Milstein ABD’deki Yahudilerin yakın zamana kadar sadece bayram ya da anma gibi çeşitli olaylarda bir araya geldiklerini ancak İsrailli kimliğine sahip olmadıklarını söyledi. İsraillilerin de ABD’deki Yahudileri kendilerinden saymadıklarını ekledi. ABD’li Yahudilerin çoğunun örneğin AIPAC toplantılarına ilgi göstermediklerini belirtti.

Milstein IAC’ın kurulmasından itibaren son on yılda pek çok şeyin değiştiğini ifade etti. İşgal altındaki Filistin’in İsrailliler için mükemmel bir yer olmadığını itiraf eden Milstein ancak Yahudilerin gidecek başka yerleri olmadığını savundu.

Bu durumu ABD’deki Yahudilere anlatmaya çalıştıklarını belirtti. Diğer yandan işgal topraklarında yaşayan Yahudileri de ABD’dekilerin kendi akrabaları olduğuna ikna etmeye çalıştıklarını kaydetti. ABD’li Yahudilerin İsrail rejiminin uzantısı olduğunu öne sürdü.

Siyasi düzlemde anti semitizm ile mücadele ettiklerini savunan Milstein BDS karşıtı yasaların kabul edilmesi için çok çalıştıklarını ve yasanın pek çok eyalette yürürlüğe girmesinden memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Adam Milstein ABD Yahudilerini daha fazla İsrailli yapmak için İbranice öğretimine önem verdiklerini vurguladı. Ayrıca İsrail’in bağımsızlığı ve diğer etkinliklere tüm ABD Yahudilerini davet ettiklerini de ekledi.