İsrail-Amerika-Körfez İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI

ABD ve Körfez ülkeleri arasındaki ilişkiyi yeni bir boyuta taşıdığı şeklinde yorumlar yapılan anlaşmaya göre IŞİD, el-Kaide, Hizbullah, Taliban, Leşker Tayyibe ve Hakkani örgütüne karşı ortak ve stratejik adımlar atılması kararlaştırıldı.

GÖZAT  TRUMP: ARAP Liderlere Hitaben HAMAS'a Terörist Dedi

ABD ile Körfez ülkeleri arasında Pazar günkü Körfez-Amerikan zirvesinde yeni bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşma ile birlikte İlişkilerin ulusal güvenlik bağlamında stratejik bir düzeye yükseldiği belirtilirken Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Amerika arasında imzalanan anlaşmada şu üç hedefe yoğunlaşıldığı ifade edildi.

GÖZAT  SİYONİST İSRAİL: Arap Yönetimlerle İlişkilerimiz Gelişiyor

1- Teröristlerin finansal ağlarının tespit edilmesi, izlenmesi ve elde edilen bilgilerin ilgili ülkelerle paylaşılması

2- Terör örgütlerine ve üyelerine yönelik yaptırımların yıkıcı ve ağır zararlar verici olmasını sağlamak için ortak ve koordineli bir şekilde uygulanması

3- Bölgede terörle mücadele konusunda istihbarata ihtiyacı olan diğer ülkelere bilgi sağlama konusunda açık olunması

GÖZAT  HAMAS: MÜSLÜMAN Liderlerin TRUMP'a Tepkisizliği UTANÇ VERİCİ

Uluslararası ilişkiler uzmanları bu son maddede isim verilmeyerek bölgedeki diğer ülkeler şeklinde ifadelendirilen kısmın Siyonist İsrail rejimine tekabül ettiği konusunda hemfikirler. Bu anlaşmayla birlikte ABD ve Körfez ülkeleri arasında İsrail’i de örtülü bir şekilde içine alan bir terörle mücadele anlaşması imzalanmış oldu.

Riyad’da açılışı yapılan zirve programına dahil edilen Dünya terörle mücadele merkezinin de bu anlaşmaya hizmet edeceği ifade ediliyor.