İsrail’deki AFRİKALI Göçmenler AÇLIK Grevine Başlıyor

İşgalci İsrail yerel basınında çıkan haberlere göre, İsrail’i terk etmeyi reddeden yedi Eritreli, “kaçacakları şüphesiyle” Saharonim Hapishanesi’ne gönderildi.

Tartışmalı göçmen programı çerçevesinde ilk kez Afrikalı sığınmacıların hapishaneye gönderilmesinin ardından, Holot göçmen merkezindeki yüzlerce Afrikalının açlık grevine başladığı belirtildi.

Korsan İsrail hükümeti, göçmenlerin girişlerini engellemek için başlangıçta, “süresiz gözaltı” ve “İsrail sığınmacı sistemine ulaşımı engellemek” gibi bazı tedbirler aldı.

İsrail İşgal Mahkemesi, Eylül 2013’te gözaltıların yasa dışı olduğuna hükmetti. Hükümet ise sığınmacıların Necef’teki Holot merkezinde tutulduklarını açıkladı.

İsrail meclisi (Knesset), Aralık 2017’de yasa dışı sığınmacıların ülkeden zorla çıkarılmasına izin veren yasayı onaylamıştı.

Başbakan Binyamin Netanyahu, ocak ayında yaptığı açıklamada, bu uygulamanın sınır güvenliği için gerekli olduğunu, yasa dışı göçe izin veremeyeceklerini, İsrail’e “sızanların” sınır dışı edileceğini bildirmişti.

Eritreli kaçak göçmenlerden Halofom Sultan daha önce yaptığı açıklamada, İsrail’de yedi yıl boyunca yasal mülteci statüsü alamadığını belirterek, “Hapse girmeyi tercih ederim, en azından hayatta olurum.” diye konuşmuştu.

“Ya gönüllü ayrıl ya da hapse gir”

İsrail, sığınmacılara 3 bin 500 dolar para ve bilet karşılığı gönüllü olarak ülkeyi terk edip kendi ülkelerine ya da üçüncü bir ülkeye gitme, aksi halde ise süresiz hapis cezası seçeneklerini sunuyor.

Knesset’ten geçen yasada 31 Mart’a kadar İsrail’den çıkmayı kabul etmeyenlerin bu tarihten itibaren hapse atılması öngörülüyor. Ancak yerel basındaki haberlere göre İsrail, 7 Eritreliyi hapse göndererek bu uygulamaya şimdiden başladı.