İSRAİL – ABD Arasında VENEZUELA Mutabakatı!

İsrail Kanal 13 televizyonu  şu haberi yayınladı: Amerika resmî olarak İsrail’den, Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’ya yapılan darbe girişimini desteklemesini ve muhalefet lideri Juan Guaido’yu tanıdığını ilan etmesini istedi.

Habere göre Amerikalılar geçen hafta perşembe günü konu ile ilgili mesajlarını Washington’daki dışişleri bakanlığı yetkilileri kanalıyla İsrailli diplomatlara ulaştırdılar.

Amerika’daki İsrail Büyükelçiliği yetkililerden biri şunları aktardı: Beyaz Saray, benzer mesajları farklı bölgelerdeki tüm müttefiklerine de göndermiş ve onların da Venezuela muhalefet liderini desteklemelerini istemiştir.

Adı açıklanmayan üst düzey İsrailli bir yetkili ise şunları duyurdu: İsrail, Venezuela muhalefet liderinin Maduro’ya karşı açıkça ayaklanmasının resmî olarak desteklenmesi konusunda tedirgin. Özellikle de Venezuela’da yaşayan 6000 Yahudi azınlığın geleceği ile ilgili. Ayrıca İsrail, muhalefet liderini desteklediğini duyurduktan sonra azınlık grubun alacağı tehditlerden de korkuyor.

İsrailli makam konuyla ilgili İsrail dışişleri bakanlığının pazar günü Kudüs’te toplanarak Venezuela’daki gelişmeler ile ilgili olarak resmî bir açıklama yapmayı planladığını da duyurdu.

Siyonist yetkili açıklamalarına şunları da ekledi: Binyamin Netanyahu Venezuela’daki gelişmelerle ilgili kendi kaderini belirleyecek bir karar almalı. Dolayısıyla İsrail ya sessizliğini korumalı ya da muhalefet liderini destekleyen batılı devletlerin cephesine katılmalı.