İSRAİL, ABD ve RUSYA’dan Kudüs’te İRAN Toplantısı

ABD, Rusya ve Siyonist İsrail yetkililerinin Kudüs’te gerçekleştirecekleri üçlü toplantıda İsrail’in güvenliği ve İran’a karşı tedbirleri ele alacaklar.

Toplantının ana gündemi “İran’ın Suriye’den çıkarılması” ve Siyonist Rejim “İsrail’in güvenliği” olduğu belirtildi.

Gündem: İran ve Suriye

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben-Shabbat ve Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev’in Kudüs’te gerçekleştirecekleri toplantıda, İran’ı Suriye’den çıkarabilecek tedbirleri ele alacaklar.

ABD ve Rusya Hemfikir!

Kudüs’te yapılacak bu öze oturum, geçtiğimiz yıl Helsinki’de yapılan zirvede, ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Temmuz ayında gerçekleşen görüşmede ele alınan “İsrail’in güvenliğini sağlama önceliği” konusundaki ortak anlayışın bir devamı.

Aynı şekilde özel Kudüs oturumu, Rusya’nın da aslında İsrail ile tam bir fikir ortaklığı içinde olduğu ve Golan işgaline sözlü olarak karşı çıksa da ABD ve İsrail ile hemfikir olduğu ortaya çıkarıyor.

Golan’ı İsrail’e Peşkeş Çekme Girişimi

ABD ve İsrail, Rusya üzerinden yürütülecek bir süreç ile Suriye’nin Golan bölgesine, İran ve ilişkili grupların çekilmesine karşı BM barış gücü UNDOF’un yerleştirilmesini amaçlıyor.

Aynı zamanda Trump tarafından, Suriye’ye ait olan Golan’ın Siyonist İsrail toprağı kabul edilmesini sembolik imzalı bir harita ile Siyonist Damat Kushner tarafından Netanyahu’ya göndermesi de bu süreç ile bağlantılı görülüyor.

Rusya, İsrail’e Ses Çıkarmamıştı!

Siyonist İsrail tarafından bir uçağı düşürülen Rusya da bu gelişmeler ile aslında bu olaya karşı bir tepki adımı atmadığını ortaya koymuş oluyor. Nitekim 2019 Mart ayında Putin ile Netanyahu görüşmesinde, Suriye’de İsrail ile Rusya arasında “askeri koordinasyonun” devam etmesi kararı alınmıştı.

Kaynaklar üç ülkenin, ABD ve ABD’nin Ortadoğu’daki müttefiklerinin Suriye’de İran’ın rolüyle ilgili “somut önlemler” alınması ve “İran’ın Suriye’deki varlığını sonlandırmak ve bölgedeki nüfuzunu zayıflatmak” konusunda hemfikir olunduğunu belirtiyor.