İSRAİL’den ABD Hazine Bakanıyla Görüşme

Amerika Hazine ve Maliye Bakanı Steven Mnuchin Pazar günü Siyonist Rejim İsrail Başbakanı Bünyamin Netanyahu ile görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Washington ve Tel Aviv arasındaki işbirlikleri ve İran aleyhine öngörülen yaptırımları hayata geçirmeyi görüştüklerini bildirdi.

Öngörülen plana göre İran aleyhindeki yaptırımların ikinci etabı İran’ın petrol ihracatını sıfıra indirmek için amaçlanmıştır. Ancak Mnuchin de bunun yüzde yüz bir şekilde uygulanmasının imkansız olduğunu itiraf etmiştir.

İran’ı terörizmi desteklemekle itham etme ve İran’ın füze savunma sisteminin bölge güvenliği açısından tehlikeli olduğu iddiaları, Amerika ve ortağı Siyonist İsrail’in İran aleyhindeki siyasetlerinin bir parçası.

Ama bu doğrultuda Trump’ı destekleyen tek taraf ancak Netanyahu oldu. Trump hükümetinin İran’ın yaptırımlarını uygulama meselesi üzerinde Siyonist İsrail Rejimi Başbakanı ile yaptığı sıkı görüşmeler ve iki taraf arasındaki ortak grupların oluşturulması yeni bir olay değildir.

Siyonist Gazetesi Haaretz bir süre önce şöyle bir haber yayınladı: Amerika Tahran aleyhindeki ekonomik yaptırımları hayata geçirmek için Siyonist İsrail ile ortak bir grup oluşturdu.

Amerika Nükleer Uzmanı ve Üniversite profesörü olan Jim Walsh, Amerika’nın Bercam Nükleer Anlaşmasından çekilmesinin İran’dan ziyade Amerika’ya zarar vereceğini söyleyerek Trump hükümetinin İran aleyhindeki yaptırımlarda ısrar etmesinin onun hükümetini küresel anlamda inzivaya sürükleyeceğini düşünüyor.

Trump’ın, İran’a karşı  Netanyahu’nun kuruntuları yörüngesinde hareket etmesi kesinlikle Amerika’nın inziva sürecini daha da hızlandıracaktır.