İSRAİL’den Abbas Yönetimine PARA Desteği

Kahlon, İbranice yayınlanan ekonomi gazetesi Calcalist’in düzenlediği ekonomi konferansında yaptığı konuşmada, “Ekonomi aracılığıyla siyasi süreci geliştirebiliriz. Filistinlilerle gayet iyi bir şekilde çalışabiliriz” dedi.

Geçen hafta, ABD Maliye Bakanı Steven Mnuchin ve İsrail Maliye Bakanı Moşe Kahlon’un Filistin Yönetimi’nin ekonomik kalkınmasını sağlamak için maliye bakanlarının katılacağı uluslararası bir zirve düzenlenmesi konusunda anlaştıkları bildirildi.

Söz konusu zirvenin önümüzdeki Ocak ayında İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenmesinin beklendiği ifade edildi.

İşgal rejimi televizyonu 2’inci kanalı, Avrupalı bakanların zirveye katılmayı kabul ettiklerini, Körfez ülkeleri ile Suudi Arabistan’ın ve Filistinlilerin de zirveye davet edileceğini açıkladı.

Kahlon, zirve fikrini Avrupalı meslektaşlarına açmış ve aralarındaki diyalog kanalı daima açık olan Filistin Başbakanı Rami El-Hamdallah ile de konuyu konuşmuştu.

İsrail Maliye Bakanı’nın El-Hamdallah ile Kudüs’te ve Ramallah’ta birçok kez bir araya geldiği kaydedildi.

İşgal rejiminin bu adımının Filistin Yönetimi ve Fetih liderlerinin Gazze Şeridi ablukasını sona erdirecek girişimlere ve Hamas’a saldırdıkları bir döneme denk gelmesi dikkat çekti.