İSRAİL, Kasım 2018’de 486 FİLİSTİNLİ Tutukladı

Filistin’deki hukuk kurumlarının verdiği bilgilere göre işgalciler geçtiğimiz Kasım ayında 486 Filistinliyi tutukladılar. Bunların içinde 65 kadın ve 9 çocuk yer alıyor.

Esirler ve insan hakları kurumlarının verdiği bilgilere göre işgalciler işgal altındaki Kudüs şehrinde 150, El-Halil şehrinde 77, Ramallah şehrinde de 71 Filistinliyi tutukladılar.

Nablus şehrinde 36, Beytlahim şehrinde 34, Tulkerem şehrinde 32, Cenin’de 28, Kalkiliya’da 23, Tubas’ta 12, Selfit’te 8, Eriha’da 6, Gazze bölgesinden de 9 Filistinli tutuklandı.

Bu istatistikleri veren insan hakları kuruluşlarının arasında yarı resmî Filistin Esir Kulübü, hükümetten bağımsız çalışan Esirlerin Korunması ve İnsan Hakları İçin Damir (Vicdan) Teşkilatı ve resmî nitelikteki Esirler ve Özgürleştirilenler İşleri Heyeti’nin yer aldığı ifade edildi.

Verilen bilgilere göre Ekim 2018 sonuna kadar işgal zindanlarında bulunan Filistinlilerin sayısı 5 bin 700’ü bulmuştu. Bunların 54’ü kadındı ve onların arasında henüz ergenlik çağına ermemiş olanlar da vardı. Toplamda çocukların sayısı ise 230’u bulmuştu.

İşgal güçleri geçen ay Filistin Parlamentosu üyesi iki milletvekilini de tutukladı. Onlar da El-Halil’den Muhammed Ebu Cahişe ve Kudüs’ten sürgün edilen milletvekillerinden Ahmed Atun.