İSRAİL 2017’de 331 Filistinli ÇOCUĞU Gözaltına Aldı

Uluslararası Çocukları Koruma Örgütü’nin Filistin’deki ofisi tarafından yapılan açıklamada 2012 ile 2015 yılları arasında Siyonistler tarafından tutuklanan ve hapse atılan çocukların sayısı ortalama 204 civarında iken, bu yılın ilk ayında tutuklanan çocuk Filistinlilerin sayısının 331 olduğu ifade edildi.

İnsan hakları alanında faaliyet yürüten grubun yayınladığı rapora göre Siyonist askerler tutukladığı Filistinli çocukları alenen taciz ediyor. Onlara standart öğünlerde yemek vermiyor, düzenli olarak dayak seanslarından geçiriyor ve hukuki bir danışman ile irtibat kurmalarına kesinlikle müsaade etmiyor.

Çocukları Koruma Örgütü’nün liderlerinden Ayid Ebu Iktaş, Siyonist rejim ordusunun çocuklara yönelik uyguladığı alıkoyma politikasının yukarıda sayılan haliyle son 10 yıldır sistematik hale geldiğini ve bu örneklerin istisna olmaktan ziyade normalleştiğini ifade etti.

12 yaşındaki Süheyb’in yaşadıklarına yer verilen raporda, Ramallahlı Süheyb’in İsrail askerlerine taş attığı gerekçesiyle yakalandığı ve tutuklama esnasında başı ezilerek yere yatırıldığı, gözleri ve elleri bağlandıktan sonra karakola götürüldüğü ifade edildi. Karakolda 24 saat boyunca sorguda tutulduğu ve bu süre esnasında kendisine yiyecek hiçbir şey verilmediği belirtildi.

Siyonist İsrail rejimi, her yıl 700 çocuğu askeri mahkemelerde yargılıyor.

Uluslararası Çocukları Savunma Örgütü’nün geçtiğimiz yıl düzenlediği kongreden çıkan sonuç, Siyonist işgal rejiminin Filistinli çocuklara yönelik uyguladığı politikaların her türlü güvenlik gerekçesinden uzak, kasti ihlallere müsait bir zemin üzerine kurulu olduğu yönünde.