İSRAİL’den 17, ABBAS Güçlerinden 2 Filistinliye Gözaltı

Siyonist İsrail güçleri Batı Şeria’da 17 Filistinliyi, Abbas güçleri ise 2 Filistinliye gözaltına aldı.

İşgal ordusu konuyla ilgili yayınladığı bildiride, işgal güçlerinin direnişle bağlantılı oldukları gerekçesiyle 17 Filistinliyi gözaltına aldığını ve baskınlar sırasında silah ele geçirildiğini öne sürdü.

Filistin El Yevm’in yerel kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre, işgal güçleri Nablus, Ramallah, Beytlahim, Beyt Ummet ve Kudüs’te Filistinlilerin evlerine baskın düzenledi.

Baskınlarda, Siyonist askerlerin evlerdeki eşyalara zarar verdiği kaydedildi.

Nablus’ta ise yüzlerce Yahudi yerleşimcinin Yusuf’un Kabri bölgesine baskın düzenlediği ve işgalcilerle Filistinliler arasında çatışmaların yaşandığı belirtildi.

Öte yandan, Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi güvenlik birimleri Batı Şeria sakinlerini siyasi görüşleri sebebiyle gözaltına almaya ve hukuka aykırı bir şekilde keyfi olarak gözaltında tutmaya devam ediyor.

Batı Şeria güvenlik birimleri son olarak biri eski esir iki kişiyi gözaltına alırken iki kişiyi de ifade vermeye çağırdı.

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya sahilinde ise, dün akşam saatlerinde düzenlenen deniz mitingine binlerce Filistinli katıldı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde düzenlenen deniz mitingine işgal güçlerinin ateş açması sonucu 20 kişinin yaralandığını açıkladı.

Kaynaklar, çok sayıda kişininin işgal güçlerinin attığı bombalardan çıkan yoğun gazdan etkilendiğini belirtti.