İSRAİL 140 BİN Filistinliyi KUDÜS’ten Sürecek

İsrail yönetimi yerleşimci politikalarını genişletiyor. Gulf News internet sitesinin haberine göre işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Filistin Şuafat Mülteci Kampı ve şehrin kuzeyinde bulunan Kafr Aqab kasabasının Kudüs Belediyesi sınırları dışına çıkarılacak.

İsrail’de yayın yapan Kanal 10 televizyonu göre sistematik şekilde Yahudi yerleşimci politikalarına devam eden İsrail yönetimi, Filistinlileri endişelendiren yeni kararını Pazar günü açıklayacak.

GÖZAT  Siyonist Liberman: ARAPLARI VATANDAŞLIKTAN ÇIKARALIM

Açıklama tarihinin İsrail işgalinin 50. yılına denk gelmesi ise dikkat çekiyor. Kudüs’ü Savunma Komitesi yetkilisi Fikri Abu-Diyab, Şuafat Mülteci Kampı ve Kafr Aqab’ın Kudüs Belediye sınırları dışına çıkarılmasının Filistinlilerin mavi Kudüs kimlik kartlarının yeşil renkli Batı Şeri kimlik kartları ile değişmesi anlamına geldiğini söyledi.

Diyab, “İsrail Kudüs sınırları dışında bir bölge oluşturarak oradaki güvenlik kontrolünü elinde tutmayı planlıyor” şeklinde konuştu. Şuafat Kampında 75 bin, Kafr Aqab’da 65 bin olmak üzere söz konusu alanlarda toplam 140 bin Filistinli bulunuyor.

GÖZAT  Siyonist Yerleşimcilerden ARAPLARA ÖLÜM Sloganları

Kudüs Mahalleleri Komitesi Lideri Münir Zughair her iki bölge sakinlerinin belediye hizmetlerinden faydalanamadığını ve sık sık su sorunu yaşandığını söyledi.

Kafr Aqab sakinleri de İsrail hükümetine vergi ödemelerine rağmen belediye hizmeti alamamaları nedeniyle defalarca dava açtı ancak herhangi bir sonuç alamadı.