İSRAİL 11, ABBAS Da 7 Filistinliyi Gözaltına Aldı!

İşgal ordusu bu sabah konuyla ilgili yayınladığı bildiride, işgal güçlerinin gece saatlerinde Batı Şeria’da 11 Filistinliyi gözaltına aldığını açıkladı.

İşgal ordusu, Nablus’un güneyindeki Kablan beldesindeki aramalarda silah ele geçirildiğini, El-Halil’in batısındaki Beyt Ula beldesinde de Filistinli bir ailenin yaklaşık 100 bin şikel parasına el konulduğunu bildirdi.

İşgal güçleri sabahın erken saatlerinde Beyt Lahim kentinin güneyindeki El-Hıdır beldesi sakinlerinden dört genci gözaltına aldı.

Tulkerem Kampı, El-Halil ve Beyt Kahil beldesine operasyon düzenleyip evlerde arama yapan Siyonist İsraillilerin, Beyt Ula beldesinde de bir Filistinlinin aracına el koyduğu belirtildi.

İşgal güçlerinin ayrıca batıdaki Tergumya ve kuzeydeki Beyt Anun beldeleriyle El-Halil kentinin bazı mahallelerine baskın düzenlediği bildirildi.

Öte yandan, Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi güvenlik birimleri, Batı Şeria’da son olarak 7 kişiyi daha gözaltına alırken, çok sayıda kişiyi de hukuka aykırı olarak keyfi bir şekilde gözaltında tutuyor.

Filistin Yönetimi’ne bağlı Genel İstihbarat birimi Ahmed El-Fenni isimli eski esiri iki gün önce gözaltına aldı.

Aynı birimin Kalkiliya’da da eski esir ve eski siyasi tutuklu Abdülfettah Suveylim’i evine baskın düzenleyerek gözaltına aldığı, evde arama yapıp bulduğu bir miktar para el koyduğu ifade edildi.

Koruyucu Güvenlik birimi de Nablus’ta Muhammed Dağlas isimli genci birkaç gün önce gözaltına aldı.

Abbas’a bağlı güçlerin Batı Şeria’da göz altına aldığı Filistinlilerin sayısının 7 olduğu kaydedildi.

Bunun yanı sıra, Batı Şeria’nın El-Halil vilayetinde Filistin plakalı bir kamyonla İsrail plakalı iki otomobilin çarpışması sonucu bir işgal askeri öldü. Kazada bir Filistinlinin ve bir Yahudi yerleşimcinin de yaralandığı ifade edildi.

İşgalcilere ait 0404 sitesinin haberine göre, kaza El-Halil’in güneyindeki Es-Semu’ köyü yakınlarında, Yahudi yerleşimcilerin kullandığı 60 nolu otoyol üzerinde meydana geldi.

İşgal ordusu ilk yardım ekiplerine göre, kazada ağır yaralanan işgal askeri kısa süre sonra hayatını kaybetti.