İSLAMİ CİHAD’dan ABD’nin İRAN Siyasetine Tepki

Filistin İslami Cihad hareketi, Amerika’nın söylentilerinde yer almaya devam eden İran’a yönelik yaptırımların yeni olmadığını ve İslam Devrimi’nin başından beri yaptırımların var olduğunu belirtti.

El-Alem haber merkezinin bildirdiğine göre, Filistin İslami Cihad Hareketi siyasi ofisinin üyesi olan Velid el-Kateti, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarına tepki gösterdi. 

Filistin İslami Cihad Hareketi siyasi ofisinin üyesi olan Velid el-Kateti yaptığı açıklamada; “ABD’nin İran’a yönelik bu yaptırımlarını kabul etmiyor ve kınıyoruz. Mezkur yaptırımlar, Amerika’nın bölgedeki terbiyesizliğinin bir parçasıdır ve ABD yönetiminin taleplerini Arap ve İslami bölgelere dayatmaktadır. Bu yaptırımlar İran için yeni değil, 1979’da gerçekleşen İran İslam Devrimi’nden beri var.” dedi.

Velid el-Kateti yaptığı açıklamanın devamında; “Fakat Filistin İslami Cihad ile ilgili olarak, bu hareketin “silah ve gücü” Filistin halkının gücündendir, İran’ın Lübnan ve Filistin’deki İslami Cihad da dahil üzere tüm direniş kuvvetlerini desteklediği doğrudur; lakin nihayetinde İslami Cihad, Filistinli bir direniş hareketidir ve kökleri Filistin halkına dayanıyor ve Filistin halkından güç alıyor. İran’a karşı yaptırımlar yeni değil ki İslam Cihadı bundan etkilesin.” diye belirtti.

Filistin İslami Cihad siyasi ofisinin üyesi olan Velid el-Kateti; “İran, İslam Devriminin başından beri İslami Cihadı desteklemiştir ve şu ana kadar ki süre zarfında her zaman yaptırımlara mazur kalmıştır, ancak yaptırımlar İran’ın İslami Cihad ve direnişe desteğini asla etkilememiştir.” açıklamasında bulundu.

El-Kateti, Amerika’nın Yüzyılın Anlaşması adıyla bilinen planı hakkında da açıklamalarda bulunarak; “Yüzyılın anlaşması, ABD Başkanı Donald Trump ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında, Filistin sorununu ortadan kaldırmak ve İsrail’in varlığını meşrulaştırarak bölgeye dahil etmek için oluşturulmuş bir anlaşmadır.” dedi.