İSLAMİ CİHAD Yetkilisinden NBC Kanalına Yalanlama

Filistin İslami Cihad Hareketi Liderlerinden Halid el-Bataş NBC kanalına verdiği röportajdan Amerika’nın yaptığı çıkarımı asılsız olarak nitelendirdi.

Nidai Quds (Kudüs’ün Sesi) kanalının Filistin İslami Cihad Liderlerinden Halid el-Bataş’ın NBC ile gerçekleştirdiği röportaj çerçevesinde Filistin İslami Cihad Hareketinin konumu hakkında yayınlanan haberler doğrultusundaki haberinde, İslami Cihad liderinin mezkur kanalın kurnazlığı karşısındaki tepkisine yer verdi: Medyada yayınlanması için çaba harcanan konuların aksine, muhabir bu röportajda konuşmayı İran’ın silahları ve Nükleer Enerji Anlaşması konusunda ilerletmek için elinden geleni yaptı.

Ancak ben Arapça ve tamamen şeffaf bir üslupla muhabire şunları söyledim: Siz İran İslam Cumhuriyeti’nin Filistinli fakirlere sağladığı desteği engelliyor yaralılara ve şehit ailelerine yardım ulaşmasına izin vermiyorsunuz. Halbuki savunmasız Filistin halkını bombalamaları için İsrail’e milyar dolarlar ve F-35 savaş uçakları veriyorsunuz.

İslami Cihad Lideri, Muhabirin İslami Cihad Hareketinin Washington ve Tahran arasında yaşanan gerilimdeki rolünü belirlemek için gösterdiği çaba doğrultusundaki ısrarlı soruları karşısında verdiği tepkiyi şöyle anlattı: Amerika’nın politikası uçurumun eşiğinde hareket etmektir. Kuzey Kore hakkında yürüttüğü politikayı İran’ın hakimiyet haklarından geri çekilmesi için İran’a karşı da kullanıyor.