İSLAMİ CİHAD Mescidi Aksa İçin UYARDI

Baskınları kınayan göstericiler, “Aksa tehlikede”, “Aksa’yı korumak hepimizin görevi” yazılı dövizler taşıdı.

Eylemde konuşan İslami Cihad Hareketi yetkililerinden Hıdır Habib, bu baskınların saldırı niteliğinde olduğunu ve Filistin halkı ile tüm İslam ümmetine karşı savaş sayıldığını belirtti.

“Mescid-i Aksa’yı kontrol altına alma ve Kudüs’ü Yahudileştirme projesi asla gerçekleşmeyecek.” diyen Habib, baskınların devam etmesi karşısında yaşanacaklardan ırkçı İsrail ve ABD’nin sorumlu olduğunu ifade etti.

Habib, İslam ülkelerine Kudüs’ü ve Aksa’yı ırkçı İsrail’in ihlallerine karşı savunmak için acil harekete geçme çağrısında bulundu.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın Sözcüsü Firas Dibs de, önceki gün yaptığı açıklamada, sabah ve öğleden sonra bin 336 fanatik Yahudi’nin, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün “Eski Şehir” bölgesinde yer alan Mescid-i Aksa’ya İsrail polisi korumasında baskın düzenlediğini belirtmişti.

Baskın düzenleyen Yahudilerin sayısında “ciddi artış”

Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen fanatik Yahudilerin sayısında geçen yıla oranla ciddi artış yaşanması dikkati çekti.

Yahudilerin, Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemelerini destekleyen İsrailli “Yara” adlı derneğin bir süre önce yayımladığı raporda, geçen yıl Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen Yahudi yerleşimci sayısı toplamda 22 bin 256 iken, bu yılın ilk altı ayında söz konusu sayının 22 bin 206’ya ulaştığı belirtildi.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.