İSLAMİ CİHAD: İRAN, FİLİSTİN’in En Büyük Destekçisi

Filistin İslami Cihad Hareketi’nin üst düzey isimlerinden olan Hıdır Habib İslam Devrimi’nin gerçekleşmesiyle birlikte İran’ın ümmetin sorunlarından bilhassa da Filistin davasından yana bir pozisyon aldığını ifade etti.

“El-Ahd” Haber Sitesi’ne röportaj veren İslami Cihad Yetkilisi, İmam Humeyni’nin “İsrail’in bir kanser tümörü olduğu ve bölgenin ve özellikle de İslam ve Arap dünyasının huzura kavuşması için bu tümörden kurtulmaktan başka bir çare olmadığı” yönündeki söyleminin İslam Devriminin kuruluş sürecinde temel söylemlerinden biri olduğunu ve halihazırda bu söylem üzerinden hareket edildiğini ifade etti.

“İran devrimden sonra Siyonist düşmana karşı Filistin direnişinin en büyük destekçisi oldu” diyen Habib, “İran, Siyonist oluşumun bölge açısından büyük bir tehlike olduğunu, bu tömürün ümmetin bedeninden sökülüp atılması için var gücüyle çalışmak gerektiğini idrak etti” ifadelerini kullandı.

İran’ın Filistin davasından taraf olan tavrını koruduğunu, İslami kimliğe sahip olsun ya da olmasın her türlü direniş grubuna destek olmayı sürdürdüğünü belirten Hıdır Habib, devrimin daha ilk anından itibaren İmam Humeyni’nin Filistin davasının yanında olduklarını ilan ettiğini, bunun bir ifadesi olarak da derhal büyükelçilikteki İsrail bayrağının indirildiğini, yerine Filistin bayrağını asıldığını belirtti.

İran’ın Filistin davasına verdiği bu desteğin şartlı ya da Filistinli grupları kontrol etmeyi hedefleyen bir destek olduğu yönünde bir hisse bir an olsun kapılmadıklarını belirten Hıdır Habib, Yüzyılın Anlaşması ile ilgili olarak ise şu ifadeleri kullandı:

“İslami Cihad Hareketi olarak İran’ın yanında yer alıyor ve anlaşmayı boykot ediyoruz. Bu anlaşmanın hedefi İran, İslam ümmeti ve Arap dünyasıdır. Biz bu anlaşmanın başarısızlığa uğraması için çalışıyoruz. Filistin halkının Siyonist düşman karşısındaki kararlılığı ve direnişi, Lübnan direnişi ve Amerika ve İsrail karşısında ortaya konulan tüm direnişler sayesinde bu anlaşma başarısızlığa uğrayacaktır.”