Home / Filistin / İslami Cihad: Arap Yönetimleri FİLİSTİN’e SIRTINI DÖNDÜ
Islami Cihad- Arap Yonetimleri FILISTIN'e SIRTINI DONDU

İslami Cihad: Arap Yönetimleri FİLİSTİN’e SIRTINI DÖNDÜ

Akabe’de düzenlenen dörtlü zirveye, Gazze’den tepki geldi. Filistin İslami Cihad Hareketi’nin resmi sözcüsü Davud Şihab, zirveye ilişkin olarak yaptığı açıklamasında “Araplar, Netanyahu’nun peşini bırakmayacakları yerde kapıları ona açıyorlar” dedi.

Akabe’de bir yıl önce düzenlenen ve Arap liderlerle İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yu bir araya getiren gizli görüşmeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan İslami Cihad Hareketi sözcüsü Davud Şihab “Bu görüşmeden çıkan sonuç, Arapların kapıları Netanyahu ve diğerlerine açıktır. Bundan ötürü bu zirveyi, uğursuz olarak niteliyoruz. Arap liderlerden beklentimiz, savaş suçlusu olmalarından ötürü Netanyahu ve işgal liderlerinin peşlerini bırakmamalarıdır” dedi.

Şihab “İsrail’in müttefik olacağını düşünenler var. Bazı Arap rejimleri, Arapların düşmanı olarak gördükleri İran’a karşı mücadelede İsrail’in dost olacağını sanıyorlar. Bu bir yanılgıdır. Bu bir efsane ve yanlış değerlendirmedir. Araplar açısından merkezi tehlike, İsrail’dir” şeklinde konuştu.

Tahran’da düzenlenen Filistin Konferansı’nın zaman ve amaç açısından önemini vurgulayan Şihab, “Konferans, Filistin davasını ve intifadasını desteklemektedir. Konferansın, İsrail’le ilişkileri normalleştirme ve barış projelerinin olduğu bir dönemde gerçekleşmesi önemlidir. Araplar, Filistin davasına sırtlarını döndü, şimdi ellerini temizlemek istiyorlar” dedi.

Şihab, açıklamasına şu ifadelerle devam etti: “Konferanstan beklentimiz büyük. En azından direnişe destek mesajı bile içerse bu dönemde oldukça önemlidir. İsrail’le iletişim kurma ve ilişkileri normalleştirmek için kurulan köprüdeki yolu kesecektir.”