İSLAM DÜNYASI Mescidi Aksa İçin MEYDANLARDA

Filistin içinde olduğu kadar Filistin dışında da işgalcinin baskıları protesto edilirken, birçok Avrupa ülkesindeki Müslümanlar da bu kervana iştirak etti.

Türkiye

İstanbul ve diğer Türkiye şehirleri Mescidi Aksa için ayağa kalktı
İstanbul’da Cuma namazında sonra Beyazıt Meydanına akın eden Müslümanlar Siyonist rejimin aleyhinde ve Mescidi Aksa lehinde sloganlar attılar.

Birçok sivil toplum kuruluşunun da desteklediği gösteriye İstanbul’da yaşayan Filistinliler de katıldı.

İstanbul dışında Türkiye’nin diğer şehirlerinde de Siyonist rejime karşı gösteriler düzenlendi.

Malezya

Malezya’da binlerce kişi Cuma namazından sonra büyük bir baskı ve zulme maruz kalan Mescidi Aksa’ya destek için Kelantan ve Kuala Lumpur şehirlerinde gösteri yaptı.

Resmi ve sivil düzeyde katılımın yoğun olduğu gösteriye Başbakan yardımcısı Zahid Hamidi de iştirak ederken, Kuala Lumpur şehrinde yapılan gösteriye katılımın yoğun olduğu belirtildi.

Mescidi Aksa’nın Müslümanlara ait olduğunun altını çizen ve onu savunmaya hazır olduklarını ifade eden konuşmacılar “Araplar Mescidi Aksa’nın yanında durmuyorlarsa, biz varız” diyerek her türlü fedakârlığa hazır olduklarını haykırdılar.

Endonezya

Bugün (21 Temmuz Cuma) Endonezya’nın başkenti Cakarta’da da gösteri vardı.
Siyonist işgal rejiminin Mescidi Aksa’ya yönelik saldırılarını telin eden Endonezya halkı başkent Cakarta’da yapılan gösteride Mescidi Aksa için ölüme hazır olduklarını haykırdı. Endonezyalıların Mescidi Aksa sevgisini ifade eden ilahi ve marşlar söylemeleri dikkat çekti.

Ürdün

Siyonist işgal rejiminin Mescidi Aksa’yı kapatıp Cuma namazını engellemesi üzerine bugün Ürdün’ün Ez-Zerka şehrinde gösteri düzenlendi.

Şehirdeki Ömer b. Hattab Camiinde kılınan Cuma namazının ardından gösteri yapan Ürdünlü Müslümanlar işgal rejimini kınadılar.

Şehrin caddelerinde yürüyüşe geçen Ürdünlüler attıkları slogan ve taşıdıkları dövizlerle işgal rejiminin saldırılarına son vermesini istediler.

Filistin

Filistin içinde ise Batı Yaka, Kudüs ve Gazze’de işgal güçleriyle temas noktalarında Cuma namazı kılan Filistinliler işgal rejiminin uygulamalarını protesto ettiler.

Katar

Katar Dışişleri Bakanlığı da İsrail’in ihlallerine karşı uyarıda bulundu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Mescid-i Aksa’nın kapılarının kapatılması, askeri bölge ilan edilmesi ve Müslümanların namaz kılmalarının engellenmesi, İslam dininin kutsallarına yönelik ciddi bir ihlaldir. Yapılanlar, dünyadaki milyonlarca Müslümanın duygularını kışkırtıyor.” denildi.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan Enformasyon Bakanı Avvad bin Salih el-Avvad, İsrail’in Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatmasının Bakanlar Kurulu tarafından kınandığını ve bundan derin endişe duyulduğunu söyledi.

Aksa’nın kapatılmasının dünyadaki Müslümanların duygularını kışkırttığını ifade eden Avvad, uluslararası topluma İsrail’in bu tür uygulamalarına karşı sorumluluğunu yerine getirme çağrısında bulundu.

Lübnan

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, İsrail’in Mescid-i Aksa‘ya ve orada ibadet edenlere yönelik saldırılarını kınadı. Avn, “Kudüs’teki coğrafi ve demografik yapıyı değiştirmeye çalışmak, İsrail’in, kutsal toprakları gasbettiği günden bu yana uyguladığı bir planıdır.” diye konuştu.

Ürdün

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safadi, İsrail’in tek taraflı adımları neticesinde artan gerginliğin sonuçları konusunda uyarıda bulundu. Kudüs’teki gerginliğin sona ermesini istediklerini belirten Safadi, İsrail’in Mescid-i Aksa‘nın tarihi ve yasal statüsünü değiştirmesine engel olmak için Ürdün’ün girişimlerde bulunduğunu belirtti.

Mısır

Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Filistin halkının dini vecibelerini özgür ve güvenli bir şekilde yerine getirmek hakkıdır. Adil ve kapsayıcı iki devletli bir barışa engel teşkil edecek şekilde gerginliği tırmandıran şiddetin sona erdirilmesi ve tıkanıklığın sonlandırılması gerekmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Kuveyt

Kuveyt Meclis Başkanı Merzuk Ganim, İsrail’in Mescid-i Aksa‘ya yönelik ihlallerini görüşmek üzere Arap Parlamentosu’nu olağanüstü toplantıya çağırdı.

Tunus

Tunus Meclisi, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerini kınadı. Tunus Meclis Başkanı Muhammed Nasır, Filistin halkının İsrail’e karşı meşru mücadelesini desteklediklerini söyledi.