İşgalciler 4 RAMAZAN DAVULCUSUNU Gözaltına Aldı

Kudüs’teki El-Kışla güvenlik merkezinde birkaç saat gözaltında tutulan Ramazan davulcuları daha sonra tehdit edilerek serbest bırakıldı.

Ramazan davulcusu Baha Necib, gözaltına alınışını şöyle anlattı: “Gece 02:30’da Babu Hıtta Mahallesi ve Mescid-i Aksa kapısı arasındaki kavşakta işgal güçlerinin olduğunu gördüm. Arkadaşım Ahmed Beyumi ile yanlarına yaklaştığımızda bizi durdurarak Babu’s-Sahira’ya götürdüler. Daha sonra oradan polis arabasıyla El-Kışla güvenlik merkezine nakledildik.”

GÖZAT  GAZZE'de Bu Yıl RAMAZAN Daha Zor

Baha Necib, Es-Sa’diyye Mahallesi’nde Ramazan davulcusu olarak çalışan iki gencin daha kendileri gibi gözaltına alındıklarını ve gece saat 03:30’dan sabah 08:00’e kadar El-Kışla güvenlik merkezinde bekletildiklerini, sahur yemeği yiyemediklerini ve su dahi içemediklerini, daha sonra bir polisin kendilerine Babu Hıtta Mahallesi’nde yaşayan bir yerleşimcinin Ramazan davulcularının rahatsızlık verdiği gerekçesiyle şikayette bulunduğunu söylediğini ve yerleşimcilerin evlerinin olduğu mahallelerde davul çalmamaları yönünde tehdit edildiklerini bildirdi.

GÖZAT  İRAN'dan GAZZE'de 250 BİN Koli RAMAZAN Yardımı

Filistinli Ramazan davulcusu, işgal polisine Müslüman mahallesinde çalıştığını ve Müslümanları sahura uyandırdığını, Yahudi yerleşimcilerin mahalleye sonradan geldiklerini, birkaç yerleşimci için tüm mahalle sakinlerini uyandırmaktan geri durmayacağını söylediğini ifade etti.

Bu arada, Kudüs’teki işgal rejimi mahkemesinin Eski Belde semti sakinlerinden Muhammed Eş-Şelebi’yi 10 gün ev hapsi ve 500 şikel kefalet şartıyla serbest bıraktığı belirtildi.