İşgalci İsrail Filistin Direnişiyle Yeni Bir Savaşa Hazır Mı?

Kassam Tugayları’nın Siyonist işgal güçleriyle yeni bir çatışma çıkacakmış gibi yaptığı tatbikatla, işgal ordusunun direniş güçleriyle çıkacak yeni bir savaşa veya askeri noktalara saldıran direniş güçlerine karşı koymayı andıran Gazze sınırındaki tatbikatlarına rağmen, yeni bir çatışma ve savaş yakın zamanda söz konusu değildir.

Çünkü işgal rejimindeki Devlet Murakıbının hazırladığı rapora göre Korsan İsrail, kontrolündeki topraklara atılacak on binlerce füzeyi karşılamaya hazır olmadığı gibi, İşgalci İsrail kabinesi de son savaştan sonra iç cepheyi koruma hazırlıklarıyla ilgili tek bir görüşme ve tartışma bile yapmamıştır.

Siyonist İşgal Rejiminin Gazze’ye karşı yeni bir savaş başlatmasını engelleyen ana husus, istihbaratının Gazze’de yerin altında neler olup bittiğiyle ilgili herhangi bir bilgiye sahip olmamasıdır. Dolayısıyla Siyonist İsrail ordusu arzuladığı hedef listesini yenileyemediğinden Gazze’deki durumu değiştirme gücüne de sahip değildir.

Murakıbın son savaşla ilgili olarak önümüzdeki yılın başında yayınlayacağı raporu dört gözle bekleyen İsrail basınında yazıp çizilenler budur. Raporun içeriğiyle ilgili sızdırılan bilgiler arasında ordunun kendi içinde yaptığı soruşturmada “Güvenlik müessesesi 2014 savaşının başında Hamas’ın tünelleriyle ilgili kapsamlı bir plana sahip değildi” ifadesi de yer alıyor.

Devlet Murakıbının Gazze savaşının başarısızlığıyla ilgili olarak hazırladığı raporda Siyonist Netanyahu’nun çalışmalarıyla ilgili üç özel noktaya işaret ediliyor:

  1. Netanyahu Gazze’ye savaş açmanın dışında önünde duran diğer alternatifleri incelemedi.
  2. Tünellerin tehlikesiyle ilgili olarak Bakanlar Kuruluna bilgi vermedi.
  3. Tünellerin tehdidine karşı askeri hazırlıklar olması gereken boyutta yapılmadı.

Birinci şıkta Devlet Murakıbı Netanyahu’yu savaş dışında başka seçenekleri araştırmamakla suçluyor. Bu nokta arzu edilmeyen sonuçlar doğuran savaşı önleyecek hayati öneme sahip siyasi alternatifleri görmezlikten gelen Netanyahu’nun dar ufkunu yansıtıyor.

Siyonist Netanyahu ve komutanları acaba Gazze savaşının başarısız sonuçlanmasından ders aldılar mı?

Kesinlikle aldılar. Savaştan sonraki iki yıl, Korsan İsrail’in Gazze’ye yeni bir savaş için bin bir hesap yaptığını gösterdi. Kassam Tugayları’nın iki yıldan beri Han Yunus sahillerinde inşa etmeye başladığı devasa Filistin limanı bunun açık delilidir. Kassam’a bağlı mühendislerin demir raylar üzerinde büyük kaya parçalarını uzanan koluyla taşımak için diktikleri vinç çok uzaklardan bile görünüyor.

Kassam yapımı vinç Han Yunus limanında…

Bu büyük çalışma Gazze topraklarının üstünde ve Korsan İsrail güvenlik güçlerinin gözü önünde yapılıyor. Onlar iyi biliyor ki bu kadar külfetli ve hacimli bir çalışma bir gövde gösterisi olmaktan çok, denizin derinliklerine demir atan Gazze limanını kabul ettirmeyi hedefliyor.

Yapılacak limana gemiler gelecek ve buradan da gemiler çıkacaktır. Gemilere giriş ve çıkışlarda İlgalci İsrail donanmasının saldırı korkusu da olmayacaktır. Çünkü işgal donanması, gemilere saldırması durumunda kendisine ait gemilerin de direniş füzeleriyle vurulacağını çok iyi bilecektir.