İşgalci İsrail Biri Kadın 10 Filistinliyi Göz Altına Aldı

İşgal ordusu konuyla ilgili yayınladığı bildiride, işgal askerlerine ve Yahudi yerleşimcilere yönelik direniş eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle dört Filistinlinin işgal güçlerince gözaltına alındığını ifade etti.

Raporda, Ramallah’taki El-Celzun Mülteci Kampı’nda İslami Direniş Hareketi (Hamas) üyesi üç Filistinlinin ve El-Halil’e bağlı Ez-Zahiriyye beldesinde bir gencin gözaltına alındığı belirtildi.

Quds Press Haber Ajansı, işgal güçlerinin Beytlahim’e bağlı Beyt Ficar beldesinde dört genci ve Kudüs’ün Şufat beldesinde bir genci evlerine baskın düzenleyerek gözaltına aldığını, işgal devriyelerinin El-Halil’in güneyindeki Dura kentine baskın düzenlediğini bildirdi.

Ayrıca Siyonist güçlerin Filistinli bir kadını Kudüs’ün Eski Belde semtinde bıçaklama eylemi girişiminde bulunduğu iddiasıyla gözaltına aldığı belirtildi.

İşgal polisi sözcüsü Luba Es-Samri, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Filistinli kadının Sınır Muhafızları askerlerine yaklaşırken şüpheli davranışlarda bulunduğunu, elini çantasında tuttuğunu ve askerlerin bıçak olarak gördükleri şüpheli bir şeyi tuttuğunu söyledi.

İşgal güçlerinin kadını gözaltına aldığını ve yanında bıçak taşıdığının anlaşıldığını öne süren Es-Samri, Filistinli kadının bıçaklama eylemi gerçekleştirme niyetinde olduğunu itiraf ettiğini iddia etti.

35 yaşındaki kadının Doğu Kudüs’ün mahallelerinden birinde yaşadığını belirten işgal polisi sözcüsü, Filistinli kadının Eski Belde semtindeki El-Kışla Polis Merkezi’ne götürüldüğünü söyledi.

İşgal güçleri dün akşam ayrıca Filistinli iki genci gözaltına aldı ve Cenin’in batısındaki Zuba ve Rumane köyleri arasına barikat kurdu.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, işgal güçleri 26 yaşındaki Ala Mer’i Iyd ve 27 yaşındaki Muhammed Ebu’t-Tiyn’i gözaltına aldı.