İşgalci İsrail 2007’den Beri 5 Gazzeli Balıkçıyı Şehit Etti

El-Mizan İnsan Hakları Merkezi konuyla ilgili yayınladığı bildiride, işgal rejiminin 2007’de Gazze Şeridi’ni düşman ilan etmesinden bu yana balıkçılara yönelik ihlallerin arttığını ifade etti.

Bildiride, o tarihten bu yana işgal güçlerince Filistinli 5 balıkçının şehit edildiği, 107 balıkçının yaralandığı, 547 balıkçının gözaltına alındığı ve 181 balıkçı teknesine el konulduğu belirtildi.

El-Mizan İnsan Hakları Merkezi, işgal güçlerinin son ihlalini dün sabah gerçekleştirerek Beytlahiya kentinin kuzeybatısındaki El-Vaha bölgesi açıklarında kuşattığı 5 balıkçıyı gözaltına aldığını ve teknelerine el koyduğunu bildirdi.

Filistinli balıkçıların 9 Ekim 2000’den bu yana baskılara maruz kaldıklarını ve avlanma mesafelerinin kısıtlandığını kaydeden El-Mizan Merkezi, 1993’te imzalanan Oslo Anlaşması’nda Filistinli balıkçıların 20 mile kadar açılmalarına izin verilirken bu mesafenin önce 12 mile ve daha sonra 6 mile düşürüldüğünü, bazı zamanlar 3 mile kadar düşürüldüğünü açıkladı.

Bildiride, işgal güçlerinin Filistinli balıkçıları avlanma izni verilen bölgede dahi hedef aldığı, taciz ateşi açtığı, balıkçıları gözaltına aldığı, teknelerine ve av malzemelerine el koyduğu ifade edildi.