İŞGAL Rejimi Filistinlilere Ait 2 İŞYERİNİ YIKTI

Görgü tanıklarından edinilen bilgiye göre, belediye ekipleri çok sayıda İsrail polisinin korumasında Kudüs’ün beldesine geldi.

Ekiplerin söz konusu belde Filistinlilere ait biri ticari işyeri, biri de eğitim merkezi olmak üzere iki binayı yıktığı aktarıldı.

İsrail makamları, işgal altındaki Doğu Kudüs’te Filistinlilere ait binlerce evi “ruhsatsız” olduğu iddiasıyla yıkma tehdidinde bulunuyor.

İsrail’e bağlı belediyenin kendilerine ruhsat vermekten kaçındığını ve söz konusu uygulamanın hiçbir hukuki dayanağının bulunmadığını ifade eden Filistinliler ise bunun “İsrail’in yıldırma ve kenti Yahudileştirme politikalarının parçası” olduğunu belirtiyor.

Bunun yanı sıra, işgal makamları aynı gerekçeyle Filistinlilere ait okul, işyeri ve eğitim merkezlerini de yıkıyor.

Yerel ve uluslararası insan hakları örgütleri de İsrail’in işgal altındaki Kudüs’te yaşayan Filistinlilere ev yapma izni vermeyerek şehirdeki sayılarını azaltmaya çalıştığını ifade ediyor.

Filistin Kurtuluş Örgütü’ne bağlı Abdullah El Havrani Araştırma ve Belgelendirme Merkezi’ne göre, İsrail makamları, geçen yıl Filistinlilere ait 488 ev ile çeşitli amaçlarla kullanılan 535 tesisi yıktı.