İşgal Mahkemesinden Filistinliye 396 Yıl Hapis

Korsan İsrail’in Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, işgal altındaki Batı Şeria’daki Ofra askeri mahkemesi, Kudüs’ün güneyindeki Alon Shvut yerleşim birimi yakınlarında iki Yahudi yerleşimci ile Amerikalı bir turisti öldürmekle suçladığı Muhhamed El-Hurub isimli Filistinliye 4 kez müebbet (99 yıl) hapis cezası verdi.

GÖZAT  İsrail, 12 YILLIK FİLİSTİNLİ ESİRİ Cezaevi Çıkışında Tekrar Tutukladı

Ofra askeri mahkemesindeki duruşmada askeri yargıç, El-Hurub’un ayrıca hayatını kaybeden iki Yahudi yerleşimci ile Amerikalı turistin ailelerine toplamda 750 bin İsrail Şekeli (yaklaşık 200 bin dolar) tazminat ödemesine hükmetti.

İsrail ordusu, ocak ayında yayınladığı raporda, Yahudi yerleşimcilerden gelen saldırı şikayetleri üzerine, 2015’in ekim ayından 2016’nın sonuna kadar 3 bin 369 Filistinlinin gözaltına alındığını açıklamıştı.

GÖZAT  Kudüs'te Kamyonlu Eylemde 4 İsrail Askeri Öldü 20'si Yaralandı

Filistinli esir Muhammed El-Hurub, Kasım 2015’te El-Halil’in kuzeyindeki Etzion Kavşağı yakınlarında otomobille çarpma ve ateş açma eylemlerini gerçekleştirerek üç yerleşimciyi öldürmüş ve yaklaşık on yerleşimciyi de yaralamıştı.

Eylem sırasında yaralanan El-Hurub, daha sonra işgal güçlerince gözaltına alındı. İşgal rejimi askeri savcılığı, esir Muhammed El-Hurub hakkında on kez müebbet hapis cezası talep etmişti.