İŞGAL Karşıtı Yahudilerden NETANYAHU’ya Mektup

İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot ve Başbakan Netanyahu’ya hitaben 63 genç tarafından yazılan mektup Yedioth Ahronoth gazetesi tarafından yayımlandı.

“İsrail ordusunun hükümetin ırkçı politikalarını hayata geçirerek temel insan haklarını ihlal ettiğine” vurgu yapılan mektupta, şu ifadelere yer verildi:

“Filistin halkına uygulanan işgal ve zulmün bir parçası olmamaya karar verdik. ‘Geçici’ olduğu söylenen durum 50 yıldır devam ediyor ve biz buna yardım etmeyeceğiz. İsrail ordusu, hükümetin ırkçı politikalarını hayata geçirerek temel insan haklarını ihlal ediyor ve aynı topraklar üzerinde Filistinlilere başka, İsraillilere başka kanunlar uyguluyor.”

Gençler, diğer İsraillilere de “askere gitme konusunu yeniden düşünme”leri çağrısında bulundukları mektuplarında, ülke çapında bu kampanyaya insan kazandırmak için çaba sarf edeceklerini kaydetti.

Liselerde, gençlerin askere yazılmaları ve istihbarat servisi gibi güvenlik birimlerinde çalışmaları için teşvik edici programlar düzenleniyor.

İsrail’in işgal politikalarını tasvip etmedikleri için askere gitmeyi reddeden İsrail vatandaşlarına destek vermek amacıyla kurulan Mesarvot isimli sivil toplum örgütünün verilerine göre, her yıl yaklaşık yirmi kişi askerlik yapmadığı için yargılanarak hapse giriyor.