İŞGAL Rejimi, GAZZE Avlanma Mesafesini Arttırdı

İşgal güçleri akşam saatlerinde Gazze Şeridi sahillerinde avlanma mesafesini Mısır’ın arabuluculuk yaptığı ateşkes anlaşması uyarınca artırdığını açıkladı.

Gazze’deki Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayyaş, işgal yönetiminin avlanma mesafesini Gazze Şeridi’nin kuzeyinden Gazze Limanı’na kadar olan alanda 6 deniz miline çıkardığını bildirdi.

Ayyaş, avlanma mesafesinin Gazze Limanı’ndan Gazze Şeridi’nin orta kesimine kadar olan alanda 12 mile, oradan Mısır sınırına kadarki alanda da 15 mile çıkarıldığını söyledi.

Yeni mesafelerin yarın sabah 06:00’dan itibaren geçerli olacağını kaydeden Ayyaş, avlanma mesafesinin artırılmasının avlanan balık miktarına olumlu yansıyacağına dikkat çekti.

İşgal yönetiminin 2006 yılından bu yana ilk kez Gazze Şeridi balıkçıları için avlanma mesafesini 15 mile çıkardığı kaydedildi.

İşgal rejiminin Filistinli balıkçılar için avlanma mesafesini artırma kararının Filistinli grupların ablukayı kırma ve Mısır’ın ateşkes için arabuluculuk çabaları sonucu alındığı ifade edildi.