İŞGAL Askerlerinden 18 FİLİSTİNLİYE Gözaltı

Korsan İsrail’in kuzeyindeki Hayfa’da düzenlenen gösteride, Filistinliler, işgalci İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ablukayı kaldırması, işgali bitirmesi ve barışçıl göstericilere yönelik katliam girişimine son vermesi talebinde bulundu.

İsrail’de faaliyet gösteren “Adalet Hukuk Merkezi” tarafından sosyal medya hesabı üzerinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail polisinin Hayfa’da Gazze ile dayanışma amacıyla düzenlenen gösteride İsrail vatandaşı 18 Filistinliyi gözaltına aldığı belirtildi.

Açıklamada, gösteriye İsrail’in Filistinli vatandaşlarını temsil eden İsrail Parlamentosundaki Ortak Arap Listesi Bloku milletvekillerinin de katıldığı belirtilerek, gözaltına alınan 18 Filistinlinin serbest bırakılıp bırakılmayacağının belli olmadığı vurgulandı.

Öte yandan görgü şahitlerinin yaptığı açıklamada, İsrail polisinin düzenlenen gösteriye müdahale ettiği ve aralarından Ortak Arap Listesi Bloku milletvekilleri Cemal Zahalka ile Hanin Zuubi’nin de dahil olduğu çok sayıda İsrail vatandaşı Filistinlinin darp edildiği kaydedildi.

İsrail askerlerinin, pazartesi günü ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını protesto etmek ve Nekbe’nin (Büyük Felaket) 70. yılını anmak isteyen göstericilere ateş açması sonucu 62 Filistinli şehit olmuş, 3 binden fazla kişi yaralanmıştı.