IRKÇI Ayrım Caddesi, SİYONİST Projesi…

Yahudi yerleşimi uzmanı Filistinli araştırmacı Halil Et-Tüfekci, işgal rejiminin dün Kudüs’te açılışını yaptığı ırkçı ayrım caddesinin Batı Yaka’nın geri kalanını parçalara bölecek büyük bir yerleşim projesinin bir parçası olduğunu söyledi.

Et-Tüfekci konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yeni yolun açılmasındaki amacın Kudüs’teki işgal belediyesi sınırları içinde yer alan Yahudi yerleşkelerini ırkçı ayrım duvarının arkasında kalan diğer Yahudi yerleşkeleriyle birbirine bağlamak olduğunu ifade etti.

Yeni açılan caddenin Kudüs’ün güneyinden kuzeyine uzandığına dikkat çeken Et-Tüfekci, İsrail’in El-Ayzeriyye ve Ebu Dis bölgelerini Maale Adumim Kavşağı’ndan itibaren kapatmayı planladığını kaydetti.

Et-Tüfekci, bu projelerin Kudüs’ün doğusundaki en büyük Yahudi yerleşimi “E1” projesini hayata geçirmenin ön adımları olabileceği uyarısında bulundu.

Söz konusu projenin Kudüs’ü Batı Yaka’dan kopararak Maale Adumim Yahudi Yerleşkesi’ne bağlamayı hedeflediğini belirten Et-Tüfekci, projenin hayata geçirilmesi halinde Batı Yaka’nın parçalara bölüneceğini ve Kudüs’ün Filistinli çevresinden tamamen koparılacağını bildirdi.

Filistinli araştırmacı, tek bir askeri kontrol noktasıyla Filistinlilerin Kudüs’e girmelerinin engelleneceğini ve Filistinli sürücülerin Kudüs’e girmeden şehir dışından yollarına devam edeceklerini açıkladı.