İran’dan Azerbaycan’a: Siyonist Varlığa Müsaade Etmeyiz

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, dün akşam katıldığı televizyon programında, Azerbaycan hakkında açıklamalarda bulunarak, “İran İslam Cumhuriyeti Dağlık Karabağ’ın işgalden kurtuluşunu desteklemiştir ve Azerbaycan yetkilileri bunun farkındadır.” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in İran hakkındaki açıklamalarına değinen Emir Abdullahiyan, “Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın ifadelerine diplomatik kanallarla tepki gösterdik. Azeri yetkililerden diplomatik kanallardan olumlu mesajlar aldık.” ifadelerini kullandı. Emir Abdullahiyan, bölge sınırlarındaki değişikliklerin İran tarafından kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, İran’ın kendi sınırları yakınında işgal rejiminin varlığına asla müsamaha göstermeyeceğini belirtti.

Karabağ Savaşı sırasında bölgeye bazı teröristlerin transferi edildiğini ve işgal rejiminin de bu gerilimden yararlanmaya çalıştığını ifade eden Emir Abdullahiyan, İran’ın siyasi-askeri ve güvenlik düzeyindeki kaygısını diplomatik yollarla dile getirdiğini de sözlerine ekledi.

Bakan Emir Abdullahiyan, İran’ın Azerbaycan Cumhuriyeti’nin büyük bir komşusu olduğuna dikkati çekerek, Tahran’ın siyonistler ile teröristlerin Azerbaycan Cumhuriyeti’ne tehdit oluşturmasından endişe duyduğunu dile getirdi.

Siyonist Rejim’i meşrulaştırmamak konusunda İran’ın tavrını her zaman dile getirdiğini vurgulayan Emir Abdullahiyan, bölgenin geleceğinde işgal rejiminin yerinin olmayacağını kaydederek, ‘Siyonist rejim unsurlarının varlığına ve seferberliklerine asla müsamaha göstermeyeceğiz ve bölgedeki jeopolitik değişime müsamaha göstermeyeceğiz. Buna karşı ciddi korumamız var’ dedi.

Abdullahiyan, “Geçtiğimiz hafta içinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bazı bölgelerindeki tırlarımızın Ermenistan’a geçişinde sorun yaratan ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nde İranlı iki tır şoförünün tutuklandığı olayı takip ediyorduk. , Karabağ bölgesi Ermenistan tarafından işgal edildi ve şimdi bölgenin o kısmı Azerbaycan Cumhuriyeti’ne geri döndü ve kısıtlamalar getirdi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı ile bir araya geldi ve diplomatik yolda, bu konulardaki endişelerini açıkça dile getirdi ve geçiş ücretleri ve kısıtlamalar uygulanacaksa, elçilik ve resmi yoldan kullanılmalıdır. Bu yeni kuralları bize bildirin. Kanaatimizce, İranlı sürücünün tutuklanmasının hiçbir gerekçesi yoktur ve olumlu bir davranış olarak görülmemektedir.

13. hükümetteki vizyonumuz komşularımızla işbirliğini geliştirmek ve Azerbaycan Cumhuriyeti’ndeki durumu anlıyoruz ve bu ülkeye Siyonistlerin oyunu ve kirli elleri de dahil olmak üzere bazı dış müdahaleler bizim için oldukça açık. ve Siyonistlerin çok uzak olmayan bir gelecekte Azerbaycan hükümeti için sorun yaratacaklarından ciddi olarak endişe duyuyoruz.

Son günlerde bölgede siyonistlerin ve teröristlerin eylemlerine karşı manevra yaparak (Hayber Fatihleri Tatbikatı) siyonistlere ve teröristlere bir mesaj gönderdik, diplomatik olarak protesto ettik’ dedi.