İRAN Yahudi Vekili: ARAP Rejimleri, İSRAİL’den…

İran İslami Şura Meclisi Yahudi Azınlık Temsilcisi milletvekili, bazı Arap ülkelerin İsrail ile aynı safta yer alarak, İran karşıtı politikalar uygulamasının bu ülkelere yarar sağlamayacağını dile getirdi.

Yahudi Azınlık Temsilcisi milletvekili Siyamek Merre Sıddık, bazı Arap ülkelerin İsrail ile aynı safta yer alarak, İran karşıtı politikalar uygulamasının bu ülkelere yarar sağlamayacağını belirtti.

İranofobiyi Yaygınlaştırmak için Siyonist-Selefi Ekseni Stratejileri konulu toplantıda konuşan Merre Sıddık, ‘İsrail ve bölgenin bazı Arap ülkeleri İran karşıyı eylemler yaparak, konumlarını korumayı ve iç sorunlarının çözmeyi amaçlıyor’ açıklamasını yaptı.

Bazı Arap ülkelerin Şii ve Sünniler arasınaki ufak sorunları kullanarak İranofobi propagandası yaptıklarına işaret eden İranlı Yahudi milletvekili, ‘Biz titiz davranarak onlara bir bahane vermemeliyiz’ diye konuştu.

Bazı Arap ülkelerin İsrail ile aynı çizgide yer almasının sonunda onların yararına olmadığının altını çizen Siyamek Merre Sıddık, Suudi Arabistan ve BAE’nin İsrail ile en çok ilişkilere sahip olmalarına rağmen bu ilişkileri alenileştirmekten çekindiklerini kaydetti.

ABD ve İsrail ile Suudi Arabistan arasındaki ittifakın uzun sürmeyeceğini açıklayan İran İslami Şura Meclisi Yahudi milletvekili, ‘Washington ve Tel Aviv, Suudi Arabistan ile ilişkilerinde bu ülkenin finans kaynaklarını kullanmayı ve kendi milli menfaatlerini gözetmeyi düşünüyorlar’ diye ekledi.