Home / İslam Ülkeleri / İRAN’dan Siyonist İsrail’e PETROL Uyarısı!

İRAN’dan Siyonist İsrail’e PETROL Uyarısı!

İran’ın BM temsilciliği, terör rejimi İsrail’in İran’ın petrolünü yönelik son tehdidine tepki göstererek, “İran, kendi hakkını savunmak için asla sessiz kalmayacak” uyarısı yaptı.

Irkçı İsrail rejimi başbakanı Netanyahu, son günlerde yaptığı açıklamada, İran’ın petrol ihracatını ‘kaçak petrol’ gibi bir kelimeyle niteleyerek komik duruma düşerken,  ‘İsrail deniz güçleri, İran’ın kaçak petrol gemilerini  gerekirse önleyebilir’ ifadesiyle dolaylı olarak İran’ı tehdit etti.

İran’ın BM temsilciliği Güvenlik Konseyi’ne gönderdiği mektupta, Netanyahu’nun bu açıklamasının  açık bir şekilde BM kanunlarının ayaklar altına alınması ve zorbalık olduğuna yer verilirken, ‘Netanyahu’nun bu sorumsuzca açıklaması ve uluslararası serbest sularda ticareti tehdit etmesi kınanmalı ve bu gibi açıklamaların önü alınmalı’ dedi.

İran’ın  BM temsilciliği, Batı Asya bölgesinin şartları dikkate alınarak, terör rejimi İsrail’in bu tür açıklamaları ve girişimlerinin durdurulması gerektiğini ve kışkırtıcı girişimlerden el çekmesi için bu rejime baskı yapılması gerektiğini bildirdi.

İran’ın BM temsilciliği, BM Güvenlik Konseyi’nden, terör rejiminin bölge ve dünyanın barış ve güvenliğini tehdit eden  siyonist İsrail’i kınamasını istedi.

İran’ın BM temsilciliği, İran’ın uluslararası kanunlara göre, kendini savunma hakkı olduğunu bildirerek  bu hakkını kullanmak gerektiği anda kullanacağının bilinmesi hatırlatmasında bulundu.