İran Nükleer Tesisindeki Olayda Mossad Kuşkusu

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, İsfehan’daki Natanz Nükleer Tesisi’nde yaşanan olaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Salihi, “Natanz Nükleer Tesisi’ne karşı yürütülen eylem, ülkenin endüstriyel ve siyasi ilerlemesini istemeyenlerin ve zalimce yaptırımların kaldırılmasına karşı çıkanların yenilgisini gösteriyor” dedi.

Ali Ekber Salihi, şöyle dedi: İran İslam Cumhuriyeti, bu menfur eylemi kınarken, uluslararası toplumun ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) nükleer terörizmle mücadele etmesi gerektiğine inanmaktadır. İran ayrıca bu olayın planlayıcıları ve faillerine karşılık verme hakkını saklı tutar. İran İslam Cumhuriyeti bu tür alçakça eylemlerin boşa çıkarılması için nükleer endüstrinin geliştirilmesi ve zalimce yaptırımları kaldırma çabalarını ciddi bir şekilde sürdürüyor.

İran’ın İsfehan kentindeki Natanz Nükleer Tesisi’nde elektrik dağıtımında yaşanan olay nedeniyle yaralanan olmadığı ve kirlilik oluşmadığı bildirilmişti.

Bu arada İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, Natanz zenginleştirme tesisinin elektrik dağıtım şebekesinin bir bölümünde kaza meydana geldiğini, kazanın nedenin araştırıldığını ve ayrıntılı bilgilerin daha sonra paylaşılacağını söyledi.