Home / Dünya Ülkeleri / İRAN Cumhrubaşkanı: KUDÜS Kararı ABD’nin Tarihi Hatası

İRAN Cumhrubaşkanı: KUDÜS Kararı ABD’nin Tarihi Hatası

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani; ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını, Washington’un büyük ve tarihi hatası şeklinde değerlendirdi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Yeni Zelanda’nın Tahran yeni büyükelçisi Hamish Mc. Master’in güven mektubunu kabul ettiği görüşmede; ABD’nin nükleer anlaşma ve Kudüs’e karşı iki hatalı kararına uluslararası camianın karşı çıktığına işaretle, ABD’nin bu iki kararının çok yanlış olmasının, tarihin takdirine bırakıldığını ifade etti.

Ruhani ayrıca Yeni Zelanda’ya nükleer anlaşma konusundaki olumlu tutumundan dolayı teşekkür ederek iki ülkenin her alanda ilişkilerinin gelişmesi için mevcut kapasite ve imkanlardan yararlanılmasına vurgu yaptı.

Görüşmede Yeni Zelanda’nın Tahran yeni büyükelçisi de, nükleer anlaşmayı tarihin en önemli diplomatik kazanımı olarak niteledi.

Cumhurbaşkanı Ruhani Lübnan büyükelçisini kabul ettiği görüşmede; İran’ın Lübnan halkı, hükümeti ve direnişine Siyonist rejimin girişimlerine karşı yardımının süreceğini vurguladı.

Ruhani, Nepal Büyükelçisi’ni kabul ettiği görüşmede de, Siyonist rejim tarafından Filistin halkının katliamına işaretle, Filistin halkını savunmak ve bu rejimin saldırıları karşısında pozisyon sergilemeyi küresel barış ve istikrarın gelişmesi doğrultusunda bir hareket ve insanlığı savunmak olarak niteledi.