İRAN’ın İstihbarat ZAFERİNİ Siyonistler De İtiraf Ediyor

Askerî analist Yossi Melman, casusluk iddiasıyla tutuklanan Gonen Segev hakkında Maariv gazetesinde şunları yazdı:

Eski bakan, İran istihbaratına hizmet eden İsrail’deki tek casus değil ve de diğer İsraillilerin de casus olarak hizmet etmeleri için çaba sarf etmiş birisi. Ancak şunu anlıyoruz ki İran istihbaratı, İsrailli eski bir bakanı casusu yapmak konusunda başarılı olmuştur.

Bakan Segev’in güvenlik skandalı, İran istihbaratının İsrail’e karşı elde ettiği yeni bir başarıdır. Çünkü onlar,  Filistin teşkilatlarını İsrail aleyhine kendi hizmetlerinde kullanmayı başarmışlar ve sonuçta eski bir İsrailli bakandan kendi istihbarat menfaatleri doğrultusunda faydalanmışlardır.

İsrail, İran istihbaratının ilk hedefidir. Ancak İranlılar, sadece bilgi toplamakla yetinmemiş ve Hizbullah gibi diğer gruplarla da ittifak oluşturarak operasyonlar yapmışlardır.

İran istihbarat kurumları ayrıca İsrail’e ait elçilikler, konsolosluklar ve sinagoglar gibi dünyanın farklı ülkelerindeki Yahudi azınlıklarla ilgili bilgileri de toplamıştır. Öyle ki herhangi bir intikam operasyonu için bunlardan istediği gibi faydalanabilir.

Tüm bu girişimler beraberinde birçok başarıyı da getirmiştir ki bunların en önemlisi çok sayıda İsrailli Arap ve Yahudi’yi İran lehine casusluk yapmaları için istihdam etmiş olmasıdır.

Bu isimlerden bazıları şunlardır:

1-1995′ de casusluk suçu ile tutuklanmış ve yargılanmış olan Hertzel Rad,

2-1997′ de aynı suçla tutuklanan Yahudi tüccar Nahom Monber,

3-2013’te tutuklanan Haridi Yahudilerinden Yitshak Beringir,

4-El Halil ahalisinden Filistinli Muhammed Muhareme. Bu şahıs,  2017’de İran için casusluk yapmak suçuyla tutuklanmış ve yargılanmıştı,

5-Bakan Segev, 2018’de tutuklandı.

Ancak İran’ın İsrail aleyhine elde ettiği en büyük başarı askerî alanda olmuştur. Zira Hizbullah ve HAMAS gibi askerî kuruluşları İsrail’e karşı operasyonlar gerçekleştirebilmeleri için para ve silahlarla desteklemiştir.

Casus Segev sadece tek başına, İsrail istihbaratına yok edici bir darbe indirebilir ve İran’ın İsrail ile mücadelede başarısı sayılabilir. Bununla beraber Şabak ise Segev’in casusluğundan İran’ın en az faydayı sağlayabilmesi için çaba sarf ederek kendi istihbarat yetersizliğini örtbas etmekle meşgul.

Gonen Segev, 90’lı yıllarda İshak Rabin hükümeti döneminde İsrail’in enerji ve yeraltı kaynakları bakanı idi ve Şabak tarafından iki gün önce İran için casusluk yaptığı iddiasıyla tutuklandığı haberi yayınlandı. Siyonist yayın kuruluşlarının aktardığı bilgiye göre eski bakan 2012’den bu yana İran istihbaratı ile irtibat halinde idi ve iki defa da İran’a yolculuk yapmıştı.