İran: İsrail’in Gücü Varsa Önce Kendini Korusun!

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Basra Körfezi bölgesinin güvenliği ve istikrarı için yabancı güçlere ihtiyaç olmadığını açıkladı.

Ruhani Bakanlar Kurulu’nun haftalık oturumunda bir kez daha başta komşu ülkeler olmak üzere tüm İslam ülkeleri ile kardeşçe ilişkileri kurmaya hazır olduklarını belirtti.

İran resmi haber ajansının bildirdiğine göre Ruhani, Basra Körfezi’nde yaşanan son gelişmeleri Bakanlar Kurulu toplantısında değerlendirdi.

Basra Körfezi’ne sınır olan ülkelere de seslenen Ruhani, “İran İslam Cumhuriyeti, Basra Körfezi’ne kıyısı olan ülkelerle birlikte, daha önce de yaptığı gibi körfezin güvenliğini sağlamaya hazır” dedi.

Körfez bölgesindeki ülkelerin diyalog yoluyla güvenliklerini koruyabileceklerini vurgulayan Ruhani, ABD eylemlerinin sonuçsuz olacağını, bölgedeki ülkelerin tarih boyunca komşu olduğunu ve bunun devam edeceğini söyledi.

İşgal rejiminin Basra Körfezi’nde planlanan askeri misyona katılacağı iddialarıyla ilgili de konuşan Ruhani, “İsrail, eğer başarabilirse kendi güvenliğini sağlasın. Onların olduğu her yerde terör ve güvensizlik vardır. Bölgedeki savaşların sebebi İsrail’dir” dedi.