İRAN: İSRAİL, Ortadoğu’da Kanser TÜMÖRÜ

İran’da düzenlenen bir konferansta konuşan ve Müslümanları ABD’ye karşı birliğe çağıran İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Suudi Arabistan’ı süper güçlere karşı savunmaya hazır olduklarını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İsrail’i Batılı ülkeler tarafından kurulan “sahte rejim” diye nitelendirdi.

ABD’nin İsrail’i korumak için “bölgedeki Müslüman milletlerle” yakın ilişkiler içinde bulunduğunu belirtti.

Dünyadaki tüm Müslümanlara ABD’ye karşı birleşmek için çağrıda bulunan Hasan Ruhani, Uluslararası İslam Birliği konferansında değerlendirmelerde bulundu.

Tahran’da gerçekleşen konferansta konuşan Ruhani, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesini ve yaptırımları kastederek “ABD tarafından yönetilen Batı’ya boyun eğmek dinimize ve dinimize bağlı gelecek nesillerine ihanettir” ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan ve diğer ülkelerin ABD’ye yakın olduklarını belirten Ruhani, “İki seçeneğimiz var. Kırmızı halıları suçluların önüne açmak ya da adaletsizliğe karşı birlik olarak Peygamberimize, Kur’an’a ve İslam’a sadık kalmak” şeklinde konuştu.

Suudileri sert bir dille eleştiren Ruhani konuşmalarının devamında şunları dile getirdi, “Suudi halkının teröre karşı çıkarlarını korumaya hazırız ve bunu yapmak için 450 milyar dolar istemiyoruz.”