İRAN’dan İslam İşbirliği Teşkilatına (İİT) KUDÜS-İSRAİL İtirazı

Hamas Lideri İsmail Heniyye’nin de ‘Doğusu batısı yok, tek bir Kudüs var!’ açıklaması ile karşı çıktığı, İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) Siyonist Rejimi tanıma anlamına gelen ve Kudüs’ü ikiye bölen kararları Müslüman Halklar nezdinde yine hayal kırıklığına neden olmuştu.

Siyonist Rejimi tanıma anlamına gelen bazı kararlara hangi ülkelerin kabul hangi ülkelerin red oyu verdiğine dair sonuçların açıklanmadığı oturuma ilişkin İran’dan bir itiraz açıklaması geldi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Filistin milletinin ülkülerini desteklemeye devam edeceklerini belirterek, “Biz İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı zirve oturumunda yayınlanan ve bir tür siyonist rejimin tanınmasını içeren bazı maddeleri tanımıyoruz” dedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Türkiye’nin çağrısı ile toplanmış ancak Filistin’in başkenti Doğu Kudüs’tür kararı ile Kudüs’ü hem ikiye bölmüş ve hem de Siyonist Rejimin işgalini de tanımış oldu.

Behram Kasımi, dün gece İstanbul’da İslam ülkeleri dışişleri bakanları ve zirve oturumunda Kudüs’le ilgili yayınlanan belgeler konusunda sorulan bir soruya verdiği cevapta, “İran, Filistin halkının haklarını desteklemektedir ve İstanbul’da dışişleri bakanları ve İslam ülkeleri zirve oturumunda Kudüs’le ilgili yayınlanan bildirileri, hiç bir şekilde siyonist rejimin İran tarafından tanındığı manasını kabul etmiyoruz” dedi.

Kasımi, İran’ın terör rejimi İsrail’i resmiyette tanımadığını zaten daimi bir şekilde bildirdiğini ve bunu İstanbul’da da gösterdiğini belirterek, bunu resmi bir şekilde zirve oturumunun genel sekreterliğine de yazılı olarak bildirdiğini söyledi.